Lukáš Jelínek: Oranžový sjezd pod taktovkou hejtmanů

18.03.2013 22:30 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

Ostravský sjezd sociální demokracie byl poznamenán souhrou dvou kontroverzních faktorů – poptávky po výrazných autoritách a sílící regionalizace partají. Za „alfa-samce“ se nabídl prezident Miloš Zeman a delegáti se jím nechali uhranout jako králíček kobrou. Stačilo, aby se zřekl neutrální pozice, která se od prezidenta očekává, a prohlásil, že ČSSD přeje úspěch a nabízí jí své přátelství.

Lukáš Jelínek: Oranžový sjezd pod taktovkou hejtmanů
Foto: Ladislav Carda
Popisek: V Ostravě začal 37. sjezd ČSSD

Druhý problém souvisí s léta se potvrzující tezí o politických stranách coby federaci regionů. Vliv centrálních špiček slábne na úkor lokálních struktur, leckdy opřených o narychlo posbírané členy, kteří jsou snadnými úlovky různých velrybářů. Setkáváme se také stále častěji s tím, že je větší zájem o umístění na kandidátní listinu do krajského či městského zastupitelstva než do Poslanecké sněmovny. Politická i ekonomická moc se snadněji uplatňuje na nižší než celostátní úrovni. Bylo by ostatně zajímavé vědět, kolik z šesti stovek delegátů sjezdu ČSSD je existencionálně navázáno na samosprávy krajů, v nichž až na dva regiony vládne sociální demokracie.

Buď jak buď, vrcholná sociálnědemokratická akce proběhla pod taktovkou hejtmanů, které hlasitě pochválil i Miloš Zeman. Po jihomoravském Michalu Haškovi se dalším místopředsedou stal plzeňský Milan Chovanec. No a českobudějovický Jiří Zimola svoji kandidaturu stáhl na poslední chvíli.

Místopředsednický post naopak ztratil Jiří Dienstbier, který je známý jako vytrvalý kritik regionálních nešvarů, zejména v Praze, na Ústecku a Liberecku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…