Lukáš Jelínek: Potěší noví ministři Zemana?

11.12.2013 13:41 | Zprávy

O tom, jaký důraz klade prezident Zeman na personální rozměr svých pravomocí, hodně vypovědělo jeho zasahování do rošád na českých ambasádách v zahraničí i neochota jmenovat profesorem Martina C. Putnu.

Lukáš Jelínek: Potěší noví ministři Zemana?
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman v debatě se studenty

Miloš Zeman je aktivní i při výběru ústavních soudců, které podle ústavy jmenuje po odsouhlasení Senátem. O některé se již musel s horní parlamentní komorou přetahovat jako jeho předchůdce Václav Klaus.

Vztah prezidenta k ústavním soudcům definuje článek 62 Ústavy České republiky, tedy ten samý, který říká, že prezident „jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády“. Článek 68 pak praví, že „předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů“.

Není pochyb, že hlava státu nemůže do vlády prosadit někoho proti vůli premiéra. Zvyklostí také je, že prezident jmenuje za ministry ty osoby, jejichž jména mu premiér přinese. I když třeba prezident Klaus měl sklony prověřovat si kompetenci některých z nich. Známý je též případ jeho malé ochoty odvolat z Nečasovy vlády ministra školství Dobeše.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Vzdělání vůdců

15:57 Jan Campbell: Vzdělání vůdců

Na Západě a na Východě se výchovné a vzdělávací filozofie, praktiky a obsahy výrazně liší.