Lukáš Jelínek: Stranické frakce na indexu

07.11.2012 21:39 | Zprávy

Víkendový kongres ODS byl pěknou ukázkou, kam vede redukování stranictví na mocenské šachy. Kdyby u občanských demokratů soupeřili konzervativci s liberály, národovci s internacionalisty či bezvěrci s klerikály, bylo by vše v nejlepším pořádku a partajní vedení mohlo být namixováno atraktivně vůči vícero voličským skupinám.

Lukáš Jelínek: Stranické frakce na indexu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Nečas

Jenže předmětem sporu s tzv. poslaneckými rebely je něco jiného: Petr Nečas a jeho přístup k okolí - konsensuální směrem ke koaličním partnerům a kritický směrem k vypečeným spolustraníkům. Kdo chce zatočit s konkurenty a nemá přitom v rukou vrcholné partajní orgány, vytvoří umělá místní sdružení, najme na ulici pár zoufalců za členy a pak se pustí do válcování oponentů. Časem třeba opanuje oblastní a pak regionální sdružení. V konečném důsledku se perou o funkce či ekonomickou moc třeba Severomoraváci s Jihočechy. 

Když cinknou peníze, nastraží se uši. Tak nějak to v Brně řekla šéfka Sněmovny Miroslava Němcová. Jenže ani ona, patřící k nejzásadovějším účastníkům kongresu, kolem sebe nevytváří „masarykovsky humanitní“ frakci, jak by očekával nejeden z jejích posluchačů. Anebo třeba frakci antikomunistickou, která by, soudě podle častého akcentování tohoto tématu delegáty kongresu, mohla být dost početná. Jiří Pospíšil mohl založit frakci za očistu justice a Pavel Blažek její protipól. Vždyť oba místopředsedové, jeden ministr spravedlnosti bývalý a druhý současný, k tomu mají vlohy. Ministr průmyslu a první místopředseda ODS Martin Kuba může založit frakci betonově-energetickou a ministr životního prostředí a řadový místopředseda ODS Tomáš Chalupa zase frakci zelenou, má-li aspoň trochu blízko k životnímu prostředí. K teplickému primátorovi a senátorovi Jaroslavu Kuberovi, jenž si stěžoval na omezování kuřáků nekuřáky, například poslancem Borisem Šťastným, by pasovala frakce zastánců absolutní svobody. 

Ale teď vážně. ODS má zhruba 25 tisíc členů. Za dva roky přišla o šest a půl tisíce duší. Chce-li být pro své sympatizanty atraktivní, měla by nabídnout intelektuální kvas a dynamickou programovou práci. Ruku v ruce by s tím mělo jít atraktivní vnitrostranické vzdělávání, po němž mnozí delegáti kongresu volali. Až tuzemské partaje přestanou být vnímány jako převodové páky ekonomických zájmů, může vzrůst i jejich důvěryhodnost. K tomu všemu by férově soutěžící frakce mohly pomoci. Kdybychom si zvykli na existenci frakcí, můžeme si navíc třeba i odpustit opakované rozkládání stran, vznikání a zanikání čerstvých subjektů. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

12:26 Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

Pokud si laskaví čtenáři všimli mého zájmu o úsilí zlínských podnikatelů bratrů Lebánkových o obnovu…