Tuzemské banky takřka úplně přestaly se zlevňováním hypoték. V srpna snížila své úroky jediná, a to Sberbank. Zlevňování hypoték zvolňovalo už v červenci. V květnu a červnu přitom docházelo k plošnému zlevňování hypoték.
Banky pozastavením snižování hypotečních úroků reagují primárně na to, že se zastavil pokles tržních úrokových sazeb, který nastal v souvislosti s koronavirovou krizí. V srpnu naopak docházelo – letos poprvé – k mírnému nárůstu řady tržních úrokových sazeb. Rovněž Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání začátkem srpna svoji základní úrokovou sazbu již nesnížila, ani její redukci nesignalizovala. To si může dovolit právě i proto, že tržní úrokové sazby již dále neklesají, takže současné nastavení měnověpolitických sazeb už je pro podporu ekonomiky v podání centrální banky dostačující.
V červenci činila průměrná sazba hypoték – Fincentrum Hypoindex – 2,15 procenta, a byla tak nejnižší od listopadu 2017. Během srpna se ke snížení hypotečních úroků odhodlala pouze zmíněná Sberbank, tedy menší banka. Za srpen lze tedy předpokládat spíše stagnaci průměrné sazby hypoték. Velké banky zlevňovaly své hypotéky naposledy na přelomu května a črevna.
Po zlevnění hypotéky v podání Sberbank tak na tuzemském trhu působí již pět bank, které na pětileté fixaci nabízí hypotéku s úrokem nižším, než jsou dvě procenta (viz tabulka níže).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV