Lukáš Kovanda: Čeští spotřebitelé jsou optimističtí, podnikatelé se bojí růstu mezd, brexitu a Trumpa

24.02.2017 11:17

Souhrnná důvěra v tuzemskou ekonomiku v únoru poklesla, na 98,0 bodu, zůstává však na dlouhodobě nadprůměrné úrovni. Ta činí za období od ledna 2005 93,5 bodu.

Lukáš Kovanda: Čeští spotřebitelé jsou optimističtí, podnikatelé se bojí růstu mezd, brexitu a Trumpa
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Zvláště výrazně k nadprůměrnému výsledku přispívá důvěra spotřebitelů. Ta dosáhla letos v únoru hodnoty 108,2 bodu, jež je na dosah historických maxim (data se sledují od roku 1998), zatímco dlouhodobý průměr za období opět od ledna 2005 činí 93,7 bodu. Méně už k aktuálnímu nadprůměrnému výsledku celkové důvěry přispívá sentiment podnikatelů. Ten v únoru dosáhl úrovně 95,9 bodu, zatímco dlouhodobý průměr představuje 93,4 bodu. Podnikatelé v českém průmyslu vnímají na jedné straně stále solidní kondici české ekonomiky, která se ostatně zračí v takřka rekordním optimismu spotřebitelů, na straně druhé ovšem vyhlížejí možné potíže. Ty plynou zčásti z domácího prostředí, kde průmysl naráží na nedostatek vhodné pracovní síly a na nutnost zvyšovat v rámci „přetahované“ o vhodné pracovníky mzdové náklady. Na straně druhé průmyslníci pociťují nasycení odbytišť, jak tuzemských, tak zahraničních, a snížené šance pokračovat v růstu v tempu předchozích let. Navíc je svírá nejistota v podobě nevyzpytatelné geopolitické situace, kdy stále hrozí například rozpoutání obchodní války mezi USA a Německem a zároveň přetrvává nejistota ohledně podoby dalšího vztahu USA a Ruska, ale i USA a Číny. Aby toho nebylo málo, stále není zřejmé, jak se obě strany průlivu La Manche, Británie a EU, postaví k procesu brexitu. Británie je přitom naše největší exportní odbytiště ze zemí, s nimiž přímo nesousedíme, a po zahrnutí nepřímého exportu její význam ještě stoupá. Všechno výše zmíněné je důvodem jen mírně nadprůměrného sentimentu podnikatelů v průmyslu při jinak celkem solidní ekonomické situaci ČR.

Lukáš Kovanda

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…