Lukáš Kovanda: Další varování pro českou ekonomiku. Podmínky v průmyslové výrobě v ČR se v dubnu prudce zhoršily, citelně zaostaly za očekáváním

2. 5. 2019 18:12

Provozní podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v dubnu citelně zhoršily. S tak špatným výsledkem trh nepočítal.

Lukáš Kovanda: Další varování pro českou ekonomiku. Podmínky v průmyslové výrobě v ČR se v dubnu prudce zhoršily, citelně zaostaly za očekáváním
Foto: lukaskovanda.cz
Popisek: Lukáš Kovanda
reklama

 

Hodnota indexu nákupních manažerů v českém zpracovatelském průmyslu sklouzla podle společnosti Markit, která příslušná data zpracovává, na nejnižší úroveň od prosince roku 2012. Hodnota indexu se propadla na 46,6 bodu, zatímco trh ve střední hodnotě analytických odhadů počítal se zlepšením oproti březnu, z úrovně 47,3 na 47,6 bodu. Skutečná hodnota tedy zaostala o celý bod za předpokladem trhu.

Výsledek zvyšuje pravděpodobnost, že Česká národní banka nakonec na svém dnešním měnověpolitickém zasedání nepřistoupí ke zvýšení základní úrokové sazby. Pravděpodobnost takového scénáře je nyní zhruba 55 procent.

Český zpracovatelský průmysl v dubnu čelil ochabující poptávce ze strany jak domácích, tak zahraničních zákazníků. Došlo kvůli tomu dokonce k měsíčnímu snížení počtu pracujících.

Situace je výsledkem nepříznivého mezinárodního vývoje. Projevuje se zpomalování čínské a německé ekonomiky, ztráta růstové dynamiky eurozóny, hrozba tvrdého brexitu a obava z další eskalace obchodních válek.

Existuje však značná naděje, že situace v českém průmyslu se brzy stabilizuje. Tak, jako se nyní stabilizuje jak v Číně, tak v Německu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Koronavirem „poblázněné“ školství

19:54 Zdeněk Lanz: Koronavirem „poblázněné“ školství

Laik se diví, odborník žasne. Ovšem v případě obnovené prezenční výuky maturitních ročníků od 25. li…