Lukáš Kovanda: Důvěra v průmysl eurozóny padla na šestileté minimum, ČNB zhorší Česku prognózu

29.09.2019 9:31

Důvěra v průmysl zemí eurozóny se v září propadla na nejnižší úroveň za posledních šest let. Níže byla naposledy v červenci 2013. Propad nálady v průmyslu stahuje dolů celkový ekonomický sentiment ohledně ekonomiky eurozóny. Ten se v září ocitl nejníže za celé období od února 2015.

Lukáš Kovanda: Důvěra v průmysl eurozóny padla na šestileté minimum, ČNB zhorší Česku prognózu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda
reklama

Česká ekonomika zůstává vůči chmurné náladě starého kontinentu zatím do určité míry imunní. „Depka“, v níž se ocitá zejména průmysl německý, zatím depresivní stavy v tuzemsku nezpůsobuje. To se ale může brzy změnit. Česká národní banka takřka jistě ve své listopadové prognóze předestře pesimističtější vizi dalšího vývoje české ekonomiky. Nebude sice prognózovat recesi nebo krizi, ale možnost závažnějšího zpomalení tuzemské ekonomiky, pod úroveň dvouprocentního růstu v příštím roce. Konsensus trhu zatím počítá s růstem české ekonomiky v roce 2020 ve výši 2,3 procenta.

Průmyslníkům napříč eurozónou kazí náladu nejistota související s napětím v mezinárodních obchodních vztazích a také ta spjatá s „nekonečným chaosem“ jménem brexit. Tato nejistota doléhá v eurozóně hlavně právě na průmysl, v segmentu služeb je situace lepší. V září dokonce došlo mezi podnikateli ve službách k mírnému zlepšení nálady. To však je jen chabá náplast, která celkové chmury nerozežene.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, CZECH FUND

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Chlapci, držte už ústa

9:01 Jiří Paroubek: Chlapci, držte už ústa

Petříček a jeho věrní, kteří utrpěli na sjezdu ČSSD politickou porážku, se zatím nedokážou s touto …