Lukáš Kovanda: Mzdy v ČR rostou pomaleji než na Slovensku i v Polsku

10. 3. 2017 16:36

Růst mezd ve čtvrtém čtvrtletí překvapivě zaostal za očekáváním analytiků. Vzhledem k napjaté situaci na trhu práce, nedostatku vhodných pracovních sil a nejnižší míře nezaměstnanosti v EU se čekal nepatrně rychlejší růst mezd.

Lukáš Kovanda: Mzdy v ČR rostou pomaleji než na Slovensku i v Polsku
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Nutno ale říci, že výši průměrné mzdy výrazně snižuje právě nízká úroveň míry nezaměstnanosti. Ta totiž vede k tomu, že jsou hojněji než při vyšší míře nezaměstnanosti zaměstnáváni nízkopříjmoví pracovníci, kteří tak průměrnou úroveň mzdy tlačí dolů. Lze předpokládat, že při o něco vyšší míře nezaměstnanosti by česká ekonomika vykazovala také o něco vyšší průměrnou mzdu. Růst reálné mzdy v ČR ve čtvrtém kvartále zaostal za vzestupem reálné mzdy na Slovensku. Tam průměrná mzda ve čtvrtém kvartále vzrostla meziročně reálně o 3,7 procenta na 990 eur, tedy v přepočtu 26 749 korun. Za celý rok si Slováci mzdově polepšili reálně o 3,8 procenta, takže reálný loňský růst české průměrné mzdy překonali o tři desetiny procentního bodu. Rychleji než v ČR rostly v roce 2016 mzdy také v další srovnatelné sousední ekonomice, a sice v Polsku. Poláci si v roce 2016 polepšili na mzdách nominálně o 3,8 procenta. Tamní ekonomika se však loni pohybovala v pásmu deflace spotřebitelských cen, takže reálná mzda Poláků byla ještě vyšší, rostla v roce 2016 v průměru o 4,5 procenta. V posledním loňském kvartále rostla mzda nominálně o 3,7 procenta, vzhledem k deflaci tedy opět rychleji než v ČR, a dosáhla 4219 polských zlotých, tedy 26 369 korun. Svižný růst mezd bude v celém středoevropském regionu pokračovat i letos. V ČR meziroční míra růstu mezd bude v nominálním vyjádření atakovat zejména v prvním pololetí pětiprocentní hranici jak v podnikatelské, tak nepodnikatelské sféře. Reálně však bude její růst nižší než loni kvůli vzestupu inflace. 

Lukáš Kovanda, Ph.D.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lubomír Man: Zaslzíte, když na péči Vondry o život nás, Ostraváků, pomyslíte

19:01 Lubomír Man: Zaslzíte, když na péči Vondry o život nás, Ostraváků, pomyslíte

Kdyby tento hluboce poddaný strýčka Sama na posledním Kongresu ODS oznámil jen to, že navrhuje výsta…