Lukáš Kovanda: Ruská recese neohrozí trend oživení české ekonomiky

17.12.2014 7:35

Komentář k aktuálnímu propadu rublu na světových trzích

Lukáš Kovanda: Ruská recese neohrozí trend oživení české ekonomiky
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda
reklama

Pád rublu je předzvěstí pravděpodobně hluboké recese ruské ekonomiky. Ačkoli se zatím dopady rusko-ukrajinského konfliktu do čísel za tuzemský zahraniční obchod nijak zásadně nepromítly, je jasné, že k tomu při pokračujícím současném vývoji dojde. Oslaben bude i vzájemný obchod Ruska a Německa a Ruska a zemí eurozóny, což bude mít zprostředkovaně rovněž záporný vliv na český zahraniční obchod.

Tuzemská ekonomika však roste v průběhu roku stále zřetelněji díky domácí poptávce, role zahraničního obchodu již není tak určující, jako byla například při krátkodechém oživení v roce 2011. Nedomníváme se proto, že předpokládatelná poměrně hluboká ruská recese samo sobě a se ze svými bezprostředními dopady zvrátí současný trend české ekonomiky, který charakterizuje pozvolné oživování, při stále větší rolí domácí poptávky. Rusko navzdory růstu svého významu pro český zahraniční obchod v posledních letech stále nepatří k těm úplně největším odbytištím tuzemského vývozu typu Německa či dalších sousedních zemí. Hospodářský růst ČR však pochopitelně bude tlumenější, než by byl bez rusko-ukrajinského konfliktu a všech jeho dopadů.

Na druhou stranu klesající cena ropy (což je faktor, který významně přispívá ke zhoršení ruských ekonomických podmínek a jistě se významně podepisuje i na pádu rublu) představuje pro českou ekonomiku spíše pozitivní šok, který by mohl podnítit jak tuzemskou průmyslovou produkci, tak spotřebu obyvatelstva. V tomto smyslu bude tento faktor působit proti negativnímu vlivu, která má na Rusko a přeneseně tedy i na tuzemský zahraniční obchod.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

František Kašpárek: Až nás budou milióny

20:44 František Kašpárek: Až nás budou milióny

Pokud klademe nepříjemné otázky ohledně vakcíny na Covid 19, tedy otázky, na které máme jistě právo,…