Lukáš Kovanda: Tisícikorunový kompenzační bonus vyjde veřejnou kasu na 25 miliard korun

10.02.2021 7:32

Komentář k tomu, na kolik veřejnou kasu pravděpodobně vyjde schválené navýšení zdvojnásobení kompenzačního bonusu.

Lukáš Kovanda: Tisícikorunový kompenzační bonus vyjde veřejnou kasu na 25 miliard korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Z veřejných rozpočtů šlo dosud, tj. od března 2020 do konce ledna 2021, celkem 26,3 miliardy korun na různé formy kompenzačních bonusů. Zejména pak na kompenzační bonus pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), jimž finanční správa v daném období vyplatila 20,2 miliardy. Na kompenzační bonus pro společníky malých firem odplynula 1,7 miliardy korun. Takzvaní „dohodáři“, tedy osoby pracující na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce, si na kompenzačním bonusu přišli na 100 milionů korun. Kompenzační bonus za podzimní bonusová období pak činí 4,3 miliardy korun. Celkově tedy veřejná kasa vyplatila na kompenzačních bonusech od března do letošního ledna právě zmíněných 26,3 miliardy korun.

Při dnes vládou schváleném zdvojnásobení částky kompenzačního bonusu z 500 na 1000 korun ročně, je tedy třeba počítat s tím, že při nezměněných podmínkách jeho vyplácení by se zátěž pro veřejné rozpočty pohybovala na úrovni kolem 50 miliard korun, pokud by byl vyplácen po srovnatelné období jako loni. Při předpokladu úspěšné vakcinace obyvatelstva lze opatrně doufat, že ve druhé polovině letošního roku nebude již třeba plošnějších uzavírek ekonomiky, tedy ani vyplácení kompenzačního bonusu. 

Vzhledem k tomu, že základní kritérium pro vyplácení tisícikorunového kompenzačního bonusu – alespoň padesátiprocentní pokles tržeb – je přísnější než kritéria uplatňovaná pro výplatu dosavadních kompenzačních bonusů, je realistické očekávat, že náklady vyplácení tisícikorunového kompenzačního bonusu budou pro veřejné rozpočty činit zhruba 25 miliard korun. Budou tedy srovnatelné s těmi dosavadními. Pomoc živnostníkům, resp. osobám samostatně výdělečně činným a dalším se sice zdvojnásobuje, dosáhne na ni ale méně z nich. 

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
ekonom

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.