Lukáš Kovanda: V Česku raketově zdražují dřevěné palety. Klíčovým důvodem je exploze cen dřeva v USA

24.04.2021 7:31 | Komentář

Komentář k dramatickému růstu cen dřevěných palet v ČR, který odráží explozi cen dřeva v USA.

Lukáš Kovanda: V Česku raketově zdražují dřevěné palety. Klíčovým důvodem je exploze cen dřeva v USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

V Česku v posledních měsících raketově zdražují dřevěné palety. To je pro řadu firem problém, protože je běžně využívají ve svém každodenním provozu. Jedná se pro ně o další cenový tlak, který budou muset ve větší či menší míře přesunout na konečného zákazníka. Dřevo pro jejich výrobu jen v březnu zdražilo o dvacet procent. Situaci komplikuje i to, že k dostání příliš nejsou ani hřebíky či jiný spojovací materiál.  

Po letech nadbytku dřeva na tuzemském trhu nyní nastává jeho palčivý nedostatek, zejména pak toho kvalitního. Lesníci totiž v době kůrovcové kalamity omezili svoji těžbu, aby dále nezaplavovali trh a neprodávali tedy levně. To se týkalo například tvrdého dřeva z listnáčů. Takže dřeva z listnáčů už je nyní na trhu méně, což tlačí jeho cenu vzhůru. Vytěžené je už také pomalu dřevo z kůrovcem napadených jehličnanů, které se z důvodu nedostatečné kapacity pil v uplynulých let vyváželo překotně a levně – s nízkou přidanou hodnotou – do zahraničí, což tedy znamenalo v podstatě drancování českých lesů. Vývoz levné, nepracované kulatiny pokračuje stále, i když už v menší míře.

Jedním z důvodu tohoto drancování lesů je i to, že dřevo nemá v Česku kdo zpracovat. Lidé, kteří by jej zpracovávat mohli, zůstávají v posledním roce doma, pobírají státní pandemickou kompenzaci. Takže i když nepracují, peníze mají, neboť stát se mohutně zadlužuje. Tento dluh bude z velké části splácen v blízké budoucnosti navýšením daní. Výsledkem zadlužování je ovšem tedy právě i to, že se nedostává pracovní síly ke zpracování dřeva, takže je s nízkou přidanou hodnotou vyváženo za hranice. 

Pokles cen dřeva se v Česku tedy zastavuje, hrozí naopak citelné zdražování. Zejména lidé na venkově tak mají poslední příležitost se dřevem celkem levně předzásobit. V loňském čtvrtém čtvrtletí došlo podle dat ČSÚ ke zvratu na trhu i s jehličnatým dřevem, které bylo nejvíce zasaženo nuceným kácením v důsledku kůrovcové kalamity, jež kvůli extrémně teplému a suchému počasí vrcholila v roce 2018.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Mohou být Trumpova cla šancí pro renesanci národních zájmů?

12:17 Ivo Strejček: Mohou být Trumpova cla šancí pro renesanci národních zájmů?

Stalo se již každodenním mediálním i politickým tématem rozčilovat se nad Trumpovými cly a vyhrožova…