Marek Řezanka: Kalousek – etalon přetvářky a pokrytectví

02.10.2017 21:15

Miroslav Kalousek se snaží ve vysoké politice udržet za každou cenu. Mnohdy mu již teklo do bot, mnohdy se s někým v politice chytl – ale byli to jeho oponenti, kdo vyklidil pole. Připomeňme si například jména jako C. Svoboda, R. John, Petr Lessy, V. Bárta, P. Nečas, S. Gross, J. Paroubek či D. Rath. Nyní se pokouší podobně vyřídit i A. Babiše.

Marek Řezanka: Kalousek – etalon přetvářky a pokrytectví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek
reklama

Jediný, kdo mu zatím dokázal efektivně vzdorovat – a kdo porazil jeho kandidáta na Hrad, je M. Zeman. Proto také M. Kalousek nevynechá jedinou příležitost, kdy by ho mohl pomluvit, dehonestovat a kydat na něho hnůj. Klidně si za tím účelem vezme do ruky tibetskou vlajku, div že se neprohlásí za nového dalajlámu.

M. Kalousek jako spása Evropy a demokracie?

Jestli je tu někdo, kdo symbolizuje to nejhorší z Evropské unie, je to právě M. Kalousek. Je totiž etalonem přetvářky, kdy pod fasádou ušlechtilého humanisty soucítícího s trpícími je ukrytá krutá podstata tvrdě asociálního kořistníka, který sleduje toliko svůj zisk. Tato podstata již však přestala být ukrytá – a prosákla na onu fasádu. Nelze se tedy divit, když valná většina občanů je tím, co vidí, zhnusena.
M. Kalousek navíc nijak netají, že lidmi pohrdá – zvláště těmi, kteří mají hluboko do kapsy (mj. i kvůli jeho politickým opatřením):
„Nezbylo nic jiného než učinit pokus. Vyběhl jsem ven a v prvním kvelbu jsem bez čekání koupil máslo” (Více ZDE).

Miroslav Kalousek má másla skutečně hodně. Hlavně na hlavě. To mu ale nebrání, aby vystupoval jako „ochránce lidských práv, migrantů a evropských hodnot“.

M. Kalouskovi je samozřejmě jedno, že řada potravin se pomalu stává pro určitou část našich občanů komoditou sváteční, ne-li přímo nedostupnou. Dokonce i Týden si všiml, že zdražování potravin, másla obzvláště, je problém:
„Zdražování základních potravin má však dopad na peněženky u domácností s nižšími příjmy včetně mladých rodin s dětmi či důchodců“ (ZDE).

Zodpovědní nemohou volit toho, kdo je nejvíce zadlužil…

Snad si ještě dokážeme vybavit, kdy M. Kalousek rozesílal lidem složenky, kolik pomyslně dluží (ZDE). Po jeho působení v Nečasově kabinetu tento dluh ještě narostl (ZDE).

Ze všeho vyvázl – a hraje si na lilii…

Nefunkční padáky, modernizace tanků, štábní informační systém, odprodej Migů, tanků a kasáren – to je toliko chabý výčet afér M. Kalouska z dob jeho působení na ministerstvu obrany. Další kauzy ho potom stíhaly na postu ministra financí (Viz např.: ZDE). M. Kalousek vše ustál a dnes se nám se stylizuje do role arbitra morálky a politické zodpovědnosti.

M. Kalousek rovněž prohlásil, že pánové Fuksa, Tluchoř a Šnajdr měli „úctyhodné životopisy“ (Jak „úctyhodné“ jsou doopravdy, jsem se rozepsal ZDE). Jinými slovy se zde M. Kalousek zastává dalších osob podezřelých z korupčního jednání, které ovšem ochránila jejich politická imunita. Ochrannou ruku nad nimi drží nejspíše proto, protože jejich vina by s sebou mohla strhnout i odhlasované církevní restituce. A pod jejich podobou je podepsaný právě pan Kalousek.

Jak to, že je tam stále?

Přihlédneme-li k tomu, kolikrát už měl v minulosti M. Kalousek napadat práci policie a státních zástupců, kdy měl těmto lidem vyhrožovat a usilovat o zametení určitých kauz pod koberec, neměl by již v politice figurovat (Více ZDE, ZDE nebo ZDE).

Chceme snad Patočkovu vizi?

M. Kalouska a TOP 09 může po všech zkušenostech s nimi volit jen někdo, komu nevadí výrazná asociální politika, kdo zavře obě oči nad politikem s desítkami závažných afér na krku a komu vyhovují metody, jaké pan Kalousek používá k zastrašování svých oponentů, nezávislé vyšetřovatele nevyjímaje.

Takovýmto člověkem je například J. Patočka z Deníku referendum. Zcela nepokrytě vyjevil, jak si představuje, že by se zbavil M. Zemana:
„Pakliže Babiš vládu nesestaví a vznikne koalice na půdorysu ČSSD, KDU-ČSL, STAN a TOP 09, bylo by od ní nerozumné, pokud by do svého koaličního projektu nezahrnula i společného prezidentského kandidáta. Všimněme si, že nejen ČSSD, ale ani žádná z dalších vyjmenovaných stran zatím svého prezidentského kandidáta nemá... Jako političtí profesionálové všichni dobře vědí, že o tématu budou s to přemýšlet řádově přesněji den po sněmovních volbách než kdykoli před nimi“ (ZDE).

Takhle chce ČSSD naplnit své sliby?

Bude tedy na nás, na občanech, co na tato slova odpovíme. Zda si přejeme vládu na půdorysu ČSSD, KDU-ČSL, STAN a TOP 09, která udělá vše proto, aby na Hradě byl pan Drahoš či jemu někdo podobný – a nebo, zda zmíněným stranám dáme najevo, že naše zájmy nehájí.

Jediným problémem je, že zájmy části populace zde nezastupuje vlastně nikdo. Ale výše zmíněnou variantu povolebního uspořádání považuji za jednu z nejhorších. ČSSD by se již definitivně pohřbila – a ostatní zúčastnění by rozjeli přímo koncert asociálnosti, že by i Nečasův kabinet ve vzpomínkách lidí blednul.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rudolf Mládek: Co nám dluží ministryně Maláčová

16:43 Rudolf Mládek: Co nám dluží ministryně Maláčová

Je nesporné, že současné nouzové opatření se dotkne řady občanů, kteří v této době budou mít snížené…