Marek Řezanka: Realisté jako „béčko“ mainstreamu?

19.09.2017 8:20 | Zprávy

S blížícími se parlamentními volbami se již v podstatě všechny politické subjekty, které mají jakous takous šanci překonat pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny, odkopaly.

Marek Řezanka: Realisté jako „béčko“ mainstreamu?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Robejšek

Nejinak je tomu u Realistů. Snaží se prezentovat jako alternativa k establishmentu, ale v bledě modrém vlastně prezentují program ODS včetně zahraničně politické orientace.

Tomský – člověk, který přesně popisuje problémy?

Nyní se k mentorovi Robejškovi a ekonomovi Kohoutovi přidal i politolog Tomský.

P. Robejšek na adresu A. Tomského uvedl: „Je to člověk, který realisticky myslí, který přesně rozeznává a popisuje problémy, které trápí současnou Evropu, a k těmto problémům poskytuje zasvěcené komentáře“ (Viz).

Přibližme si ono rozpoznávání a popisování problémů v podání Tomského v praxi. Za prvé by nám nemělo uniknout, že Realisté včetně Tomského hájí NATO: „Co v téhle rozjitřené situaci může dělat malý český stát? Z geopolitické nutnosti být aktivním členem NATO a zavést pro jistotu brannou povinnost. Budeme chudší, ale rozmazlené mládeži, která ani neví co je to pořádný tělocvik, neriskuje drsný pobyt v přírodě a na skautský tábor nepojede bez mobilu, by to jen prospělo“ (Viz).

Nějaký tlak na Rusko tedy Realisty neznepokojuje. Naopak, Tomského pohled na V. Putina v roce 2014 odpovídal pohledu mainstreamovému: „Jak ale může být světský vládce inspirativní a duchovní? Co může takový lidský ubožák, lhář a gauner jako Putin „zařídit.“ Kultura Ruska upadá stejně jako na Západě, rodina i společnost se hroutí neméně. Jediné v čem má úspěch, je nacionalismus, což je ovšem modla, vyjádřená prastarým ruským „nejdříve jsem Rus a potom teprve člověk“. Takový styl politiky je pro liberální, pluralitní, svobodomyslnou kulturu Západu nemyslitelný. Proti Byzanci jsou západní konzervativci liberální, tak jako středověcí křesťané, a myšlenkový pluralismus chápou jako přínos. Vláda Západu nemůže být nikdy ideokratická, proto se hroutí Unie. Doba luteránských, katolických a kalvínských států je nenávratně pryč“ (Viz) .

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Letní neradostné přemítání

17:44 Jiří Weigl: Letní neradostné přemítání

Prázdniny a dovolené jsou obdobím, kdy má člověk příležitost obvykle častěji cestovat po naší zemi a…