Účast ve volbách byla něco málo nad 36 %. Oranžoví a rudí získali v průměru lehce pod 25 %, což v reálu znamená pro každou ze dvou stran cirka pouhých 9 % oprávněných voličů.
V minulých volbách při účasti kolem 60 % mívali komunisté 10-13 %, což odpovídá také cca 8-9 % oprávněných voličů... Jak vidno, procentuální nárůst komunistů je minimální nebo žádný, v absolutních číslech vzhledem k účasti je nakonec volilo mnohem méně lidí.
ČSSD mívala při volební účasti kolem 60 % v jejich lepších dobách výsledky také kolem 25 %, což odpovídá 15 % oprávněných voličů ... Zde vidíme velmi znatelný pokles o celých 6 % - znamená to, že i velká část voličů ČSSD se na volby vykašlala z důvodů znechucení politikou nebo svou stranou. Pro konkurenci z ODS platí výsledky podobné a ještě horší.
Co z toho plyne:
1) Rozhodně není pravda to, co tvrdí rozjaření sociální demokraté a komunisté, že výsledky voleb ukazují vůli občanů. Je totiž jasné, že obě strany volilo méně lidí než v minulosti. Tento výsledek je důležitý, protože ukazuje, že v podstatě nikdo, nebo naprosté minimum lidí, přistoupilo k extrémnímu přechodu a volbě jiné konkurenční strany. Pokud by opravdu lidé chtěli volit za trest, konkurence by musela dostat výrazně více hlasů, než ve skutečnosti získala.
2) Výsledky voleb naopak objektivně ukazují, že se parlamentním stranám podařilo voliče totálně znechutit a že se pro ně politika stala okrajovou záležitostí, na kterou sice budou nadávat, ale nemají chuť se v ní angažovat ani tím, že využijí svého volebního práva.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Vokšay - profil