Marian Kechlibar: Androide, Androide, smím prodávat vepřové ve fastfoodu?

02.06.2019 20:50 | Zprávy

Aplikace „Euro Fatwa“, která se před pár týdny nenápadně objevila na obchodu Google Play, měla zprvu krátký život. Poté, co se povědomí o ní rozšířilo mimo kruhy příznivců islámského fundamentalismu, začali se jí zabývat novináři z britského listu The Sunday Times. První verzi aplikace Google urychleně odstranil ze svého obchodu, ale druhá, vyčištěná od antisemitismu, je nyní zpátky online. Uživatelé iOS ji v Apple Store najdou také.

Marian Kechlibar: Androide, Androide, smím prodávat vepřové ve fastfoodu?
Foto: dubaisims.com
Popisek: Mobilní telefon - ilustrační foto

https://dubaisims.com

Pod aplikací stojí podepsána Evropská rada pro fatvy a výzkum (ECFR - ZDE), organizace se sídlem v Dublinu. Úvod k první verzi aplikace namluvil sám Jusúf al-Karadáví (ZDE), devadesátiletý intelektuální pilíř Muslimského bratrstva, který má své pravidelné vysílací okénko na televizi al-Džazíra a kterému některé západní státy (Británie - ZDE, Francie - ZDE, USA - ZDE) za schvalování palestinských sebevražedných atentátů zakázaly vstup na své území. V dnešní době internetu ovšem lze na cizí území vstupovat i virtuálně – například pomocí aplikace.

Ve svém mluveném úvodu děkuje Karadáví za sponzoring nadaci financované dubajským šejkem Rašídem al-Maktúmem a otře se verbálně o Židy; ta druhá skutečnost se stala oficiálním důvodem, proč Google první verzi aplikace ze svého obchodu stáhl. Maktúmova nadace mimo jiné financuje obří mešitu pro 1700 lidí (ZDE) v dublinské čtvrti Clonskeagh, největší v Irsku.

(Připomeňme, že jeden z členů rady ECFR v přítomnosti novináře z Wall Street Journal citoval z Protokolů sionských mudrců [ZDE], což je podvrh carské tajné policie z roku 1903, a dovozoval z nich, že existuje „židovské spiknutí proti muslimským morálním hodnotám, které mají být podlomeny sexuální povolností“ – PDF se článkem z roku 2005 ZDE).

Zájemce, který si několik megabajtů koncentrované praktické teologie stáhne do svého mobilu, se může poučit (ZDE) o správném islámském přístupu k různým otázkám denního života. Smí pravověrný muslim pracovat v McDonald’s? (Ne, protože prodávat vepřové je haram.) Smí si žena ostříhat vlasy bez souhlasu manžela? (Ne.) Když manžel řekne své ženě třikrát za sebou „zapuzuji tě, zapuzuji tě, zapuzuji tě“, je to platný islámský rozvod, i když byl muž opilý a měl záchvat vzteku? (Ano; založeno na reálném případu z „malého města poblíž Londýna“.) Zatím je ovšem stažení jenom pár set – díky bohu za ty dary.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

15:57 Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

Rychlý pád generálního ředitele České televize otevírá možnost najít někoho, kdo by lépe rozlišil př…