Martin Jan Stránský: Interní směrnice k zdraví prezidenta

19.10.2021 15:00 | Komentář

Situace kolem získání informací týkajících se kritického stavu hlavy našeho státu nemá v moderních českých dějinách obdoby.

Martin Jan Stránský: Interní směrnice k zdraví prezidenta
Foto: archiv
Popisek: Martin Jan Stránský

Je nyní zcela jisté, že dříve (spíše) než později do úřadu nastoupí nový prezident. S ohledem na bramboračku, která se navařila kolem zdraví prezidenta, je na prvním místě to, aby se podobná situace neopakovala.

Panující chaos kolem zdraví prezidenta v klíčovém politickém období je důsledkem jak určitých nejasností v ústavě týkajících se fungování prezidenta a jeho zdraví, tak chování klíčových osob v jeho úřadu, kteří si úřad uzurpovali pro sebe.

Nabízí se recept na to, aby se podobná situace v budoucnosti neopakovala. Nejedná se ani tak o možné či komplikované legislativní kroky. Stačí, aby sám jeho úřad vydal „Interní směrnice týkající se zdraví prezidenta“. Jedná se o dobrovolný a smysluplný krok, který nabídne orientaci a pravidla.

Lze očekávat, že vedení příštího prezidentského úřadu bude (jak na základě zkušenosti s momentálním zmatkem, tak s předpokladem lepšího morálního vybavení) k takovémuto kroku nakloněno – samozřejmě se souhlasem a na základě pokynů nového prezidenta.

Anketa

Schvalujete, že Babišova vláda odpouští DPH na elektřinu?

76%
11%
hlasovalo: 15342 lidí

Jak by mohla takováto směrnice vypadat?

Stačilo by následujících 6 bodů:

  1. Prezident by jmenoval svého osobního ošetřujícího lékaře.
  2. Veškerou komunikaci s médii či veřejností týkající se zdravotního stavu prezidenta by reguloval a předával pouze jeho osobní ošetřující lékař (nikoliv tiskový mluvčí, kancléř či jiné neoprávněné osoby). Vystupování ostatních zdravotníků či osob v otázkách prezidentova zdraví by se konalo pouze v koordinaci s prezidentovým osobním lékařem.
  3. Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) by byla oficiální zdravotnickou institucí pro poskytnutí nezbytné zdravotní péče prezidentovi. ÚVN by byla pověřena sestavením týmu lékařů, který by zmíněnou péči koordinoval. V případě hospitalizace prezidenta by jeho stav tlumočil jeho osobní lékař ve spolupráci s lékaři ÚVN dle předchozího bodu.
  4. Prezident by se podrobil každoroční pravidelné komplexní prohlídce v ÚVN. Výsledky této prohlídky by byly do týdne sděleny veřejnosti na tiskové konferenci pořádané osobním lékařem prezidenta, při které by lékař byl povinen odpovědět na všechny dotazy týkající se vitálních funkcí i neuropsychologického stavu prezidenta.
  5. V případě hospitalizace prezidenta z jakýkoliv důvodů by jeho osobní lékař byl povinen vystoupit každý den na tiskové konferenci, předat sumarizaci současného stavu, jeho prognózu a odpovědět na otázky.
  6. V případě, že by senát žádal, dle ústavy, zprávu o zdraví prezidenta, osobní lékař prezidenta by zprávu poskytl senátu do 24 hodin od obdržení žádosti.

Navzdory všem možným argumentům začíná soukromí veřejně vlivné osoby ve skutku vždy teprve tam, kde její veřejný vliv končí. Prezident státu je – ze všech občanů – ten, který má největší veřejný vliv. Je v zájmu občanů, aby existovala skutečná rovnice a jasná a srozumitelná pravidla, obzvlášť v otázkách zdraví prezidenta, kterého si sami zvolili.

(publikováno pro Přítomnost dne 19. 10. 2021)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Husák: „Válka musí byť, tak je to spravne"

14:37 Václav Husák: „Válka musí byť, tak je to spravne"

Parafrází hlášky z filmu Černí baroni jsem vstoupil do glosy, jejímž tématem je mír. Ten snad ve svě…