Martin Koloc: Kdyby zbytečnost nadnášela…

24.09.2020 11:39

… tak by se Poslanecká sněmovna v polovině září vznášela. V čase rekordního pěti set miliardového deficitu, kdy jsme se ještě navíc zavázali podílet na splácení půjčky Evropské unie v hodnotě půl bilionu euro, projevili naši zákonodárci mimořádnou schopnost čelit aktuálním výzvám! Přijali totiž zákon zcela mimořádného významu, podle kterého se od roku 2027 (!!!) nebudou moci slepice chovat v klecích a zvěř cvičit pro potřeby cirkusu.

Martin Koloc: Kdyby zbytečnost nadnášela…
Foto: pixabay.com
Popisek: Slepice - ilustrační foto
reklama

Zůstávám v klidu

Zprvu jsem radostí nad tím, že od roku 2027 nebudu jíst vajíčka, které snášejí slepice v klecích, skoro nemohl usnout. Pak jsem ale zjistil, že to není tak jisté. Jsme totiž součástí jednotného trhu Evropské unie, ve které neexistuje v tomto směru shodná legislativa. A protože klecový chov je z hlediska chovatele finančně mnohem méně náročný a nechce se mi věřit, že český a moravský pracující lid, bude za sedm let vzhledem k výše uvedeným gigantickým dluhům překypovat bohatstvím, budou naši zemědělci čelit drtivému cenovému tlaku jinak spřátelených evropských zemí. Řadě spojeneckých států jsou totiž ubytovací kapacity kuru domácího ukradené. Co s českými vejci? Jako jistá varianta se jeví odkup cenově konkurence neschopných vajíček Poslaneckou sněmovnou, kde je budou poslanci pojídat odhaduji tak tři koruny za kus. Rozdíl mezi výrobní a prodejní cenou pochopitelně zaplatí daňový poplatník. Každý ze zákonodárců ještě dostane na Velikonoce a pod stromeček darem 100 lahví vaječného koňaku, což možná přinutí Miroslava Kalouska k návratu do světa velké velké politiky. I tak ovšem spláče český chovatel slepic a také kohoutů nad výdělkem. Bylo mi ovšem vysvětleno, že přece nejde o lidi, ale o slepice. Na druhou stranu, žijeme v časech, kdy v pondělí nevíme, co bude vzhledem ke Covid - 19 ve středu, natož v roce 2027. Takže zatím jsem v klidu.

Anketa

Podporujete nový plán EU na povinnou relokaci migrantů?

2%
98%
hlasovalo: 35284 lidí

Olympijské utrpení

Vedle slepic v klecích poslanci zakázali i drezuru volně žijících zvířat v cirkusech. Nechápu, proč rovnou nezrušili cirkusy, které s cvičenými zvířaty stojí a padají? Zároveň v brzké době očekávám hranice, na kterých budou hořet knihy Eduarda Basse Cirkus Humberto. Stejnojmenný seriál skončí v trezoru, zatímco vdovy po Karlovi Gottovi a Karlovi Svobodovi projeví účinnost lítost nad tím, že se jejich manželé propůjčili zpěvem a hudbou takovému zlu. Herci Jaromír Hanzlík, Josef Dvořák, Jiří Bartoška, Iva Janžurové a další podepíší Anti Cirkus Chartu.

Bohužel jsem se nedozvěděl, co stojí za zákazem drezury? Někdo snad zvířata v cirkusech týrá? To asi těžko, neboť představují zdroj obživy. Žijí v nedůstojných podmínkách? Je na tom tygr v cirkuse hůře, než stejná šelma v zoologické zahradě? Nic takového. Prostě zvířata nemají trpět povely člověka.

V takovém případě si ovšem troufám tvrdit, že se jedná o zákon z kategorie polovičatých. Není v něm totiž ani zmínka o zákazu výcviku služebních plemen psů. Nebo o dostizích, ve kterých pohání jezdec koně bičíkem. A nejmenuje se jedna z olympijských disciplín jezdeckého sportu rovnou drezura? Pevně proto věřím, že poslanci zjednají v tomto směru v brzké době náhradu a zasadí se minimálně o změnu programu OH. Pokud tedy drezura nebude spočívat v tom, že si kůň osedlá člověka.

Vzhledem k tomu, že na podřízenosti zvířete člověku, je podstavena historie lidstva – pole oral komandovaný člověkem skot, cestovalo se dostavníky, zboží přepravovaly koňské povozy a války vyhrávala kromě pěchoty jízdní kavalérie, zajímalo mě, co je za likvidací cirkusů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stanislav Křeček: Aby práva občanů nebyla ani v nouzovém stavu omezována více než je nezbytně nutné

12:41 Stanislav Křeček: Aby práva občanů nebyla ani v nouzovém stavu omezována více než je nezbytně nutné

Komentář na facebookovém profilu k opatřením vlády v souvislosti s šířící se pandemií.