Martin Koloc: Kterak Mikuláš změnil názor...

30.09.2020 12:31

Někdo tvrdí, že autorem citátu o tom, že názory nemění jenom idiot je Winston Churchill. V Česku vešel tento bonmot, pro politiku, která je uměním možného, velmi příznačný, díky prezidentovi Miloši Zemanovi. Hrdinou textu však bude člověk, který změnil názor, zatím se nestal idiotem, leč učinil idioty ze svých dosavadních věrných spojenců.

Martin Koloc: Kterak Mikuláš změnil názor...
Foto: Repro YouTube Neurazitelny.cz
Popisek: Mikuláš Minář

Hochem, slovo muž mi v tomto případě připadá jako nepatřičné, který takto učinil a udělal lidi politicky nepříliš svéprávné minimálně z předsedů pěti parlamentních stran: ODS, Piráti, KDÚ – ČSL, STAN a TOP 09, je dnes již pár dnů nikoli občanský aktivista, leč začínající politik Mikuláš Minář (1993).

Mnoho povyku

Přitom to není dávno, co tento vzděláním nedouk, jehož hvězdná chvíle přišla v okamžiku, kdy na konci ledna 2018 založil spolu s několika dalšími souvěrci spolek Milion Chvilek, jakékoli spojení s politikou odmítal. Naplní jeho nejspíše dobře placené práce bylo totiž pořádání demonstrací. V této činnosti se mu dařilo, loni uspořádal mimo jiné na Letné dvě monster akce s více, než 250 000 účastníky. Jejich terčem byl Andrej Babiš a jeho předpokládaný, možný, nikoli však pravomocným rozsudkem potvrzený konflikt zájmů. Kupodivu, demonstrace nikterak neotřásly preferencemi premiéra a jeho hnutí ANO, které se držely stabilně kolem 30%. Z toho lze odvodit, že akce navštěvovali příznivci stran, pro  které je protest proti jednoznačnému vítězi demokratických voleb, byť se jedná o osobnost navýsost kontroverzní, stěžejním a vlastně jediným programovým bodem.

Vítaný spojenec

Zprvu to vypadalo, že se spolkem Milionem Chvilek získaly výše zmiňované strany tzv. Demokratického bloku, silného spojence. Politikům pěti stran, které „urvaly“ ve volbách do PS společně dohromady 68 poslanců, což je o 10 zákonodárců méně, než hnutí ANO, se dostávalo ze strany zejména veřejnoprávních médiích v souvislosti s demonstracemi nemalého prostoru. Ba co víc, v listopadu loňského roku došlo ve standardních demokraciích k nemyslitelnému, když se šéfové Milionu chvilek sešli s Petrem Fialou (ODS), Ivanem Bartošem (Piráti), Markem Výborným (KDÚ-ČSL) a Vítem Rakušanem (STAN). Nechyběla ani dnešní šéfová TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Výkvět české politické scény, včetně profesora politologie, tak naslouchal požadavkům (!!!) vzneseným hochem, jehož dosavadním životním maximem bylo zahájení studia na Univerzitě Karlově.

Narodila se hvězda

Poté ovšem přišel Covid – 19. Taky asi spolku nejspíše vyschla kasa. Nakonec z toho byla pondělní informace o nové star na hvězdami již tak přecpaném nebi české  politiky. Pravda, o tentokrát politickém projektu Mikuláše Mináře se dozvíme až dva týdny po krajských volbách, několik věcí lze však říci i dnes.

Pravděpodobný předseda nové strany pravil, že hodlá oslovit mimo jiné i voliče ANO. Tedy ty, proti kterým organizoval tábory lidu, na kterých dštil oheň a síru. V jejich oslovení mu sice nic nebrání, nicméně představa, že by voliči ANO, pokud vůbec odejdou, přešli například k TOP 09, je stejně pravděpodobná, že rigidní muslim předplatí sobě a celému příbuzenstvu speciál Charlie Hebdo věnovaný karikaturám proroka Mohammeda.

Mikulášův polibek smrti?

Na závěr se dostáváme k užitečným idiotům v podobě části politických opozičních elit. Logickým cílem Mikuláše Mináře a jeho nového projektu jsou voliči, kteří mu aplaudovali, tehdy ještě jako nepolitikovi na Václavském náměstí či Letné. Ačkoli neznám politické preference demonstrantů, jsem přesvědčen o tom, že se 80% jedná o voliče některé z partají Demokratického bloku. Přitom hned tři z pěti – TOP 09, KDÚ - ČSL a STAN, balancují na hraně 5% nezbytných k vstupu do PS. Nové hnutí Mikuláše Mináře a sebraných pár tisíc hlasů, se tak může v jejich případě rovnat polibku smrti.

A nejen to, pokud něco porazí hnutí ANO, určitě to nebude, vzhledem k systému přepočtů hlasů na mandáty, naředěná opozice v podobě, dejme tomu, deseti stran v parlamentu. Zvláště pak, když Demokratické strany předem vyloučily spolupráci s SPD, KSČM, a nejspíše i s projektem Klause Jr. jménem  Trikolóra. Andrej Babiš se může po pondělku smát. A to, z plna hrdla...   

Martin Koloc

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Zodpovědnost

Dobrý den, napadlo vás, že to, že jste nepřekročil 20% není Vaše vina, že Vy jste proto udělal maximum, ale víc lidí Vás nevolilo jen kvůli ANO? Vždyť i politici z jiných stran Vás chválí, ale kvůli značnce s Vámi nechtějí jít do koalice? Neuvažujete o změne strany?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Ekonomové oslavili stou epizodu podcastu

19:53 Štěpán Křeček: Ekonomové oslavili stou epizodu podcastu

Právě tuto větu mohli posluchači slyšet již 99krát. Posté zazněla na speciální talkshow, která se zá…