Martin Stín: Mnoho se nezměnilo…

29.12.2011 9:20 | Zprávy

Přelom roku je přirozenou příležitostí k ohlédnutí zpět. V zrcadle posledních dvou „sloupků“ z prosince r. 2010 se mi naše současnost jeví tak, že tendence společenského vývoje, jež se v nich odrážely, zůstaly zachovány až do dneška a spíše se prohloubily příznaky propadání do hloubky všeobecné krize politické, hospodářské a duchovní.

Martin Stín: Mnoho se nezměnilo…
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Výročí 17. listopadu lidé využili k demonstraci proti vládě

Pokud nějaký internetový vtipálek v těchto dnech přejmenoval naši zemi na Nečasov, nelze ho vinit z přehánění, neboť nečas zavládl v mnoha oblastech našeho života. Říká-li ruský prezident Medvěděv, že ruský politický systém se vyčerpal, o našem bych řekl, že mele z posledního.

Přetrvávají důsledky vnitřní nesourodosti vládnoucí koalice a ideové vyprázdněnosti opozice. Kdyby zde nebyl uvážlivý prezident, který používá své neformální autority  jako pojistky proti působení odstředivých tendencí v koalici,  vláda by asi konce roku nedožila.

Čas přinesl zvýraznění personální slabosti vládní koalice, která z nedostatku skutečně kvalitních osobností vysílá do významných funkcí zranitelné představitele, kteří se pak stávají žalostným terčem různých „odstřelovačů“. Žádná vláda před Nečasovou nebyla postižena tolika vynucenými odchody ministrů. Za těchto okolností ovšem působí zvláštně ticho kolem „kauzy ProMoPro“, která vážně ohrožovala postavení Alexandra Vondry: jako by došlo ke smíru mezi ním a jeho nelítostným pronásledovatelem Miroslavem Kalouskem. Nevadí mi to, protože jsem vždy tvrdil, že jde o mediální bublinu, která splaskne. Nicméně veřejnost by se měla dočkat rozuzlení, nechť je jakékoli.

Dříve nevídanou záležitostí byly výbuchy násilí a nepokoje ve Šluknovském výběžku. Ať se nám to líbí či nikoli, musíme připustit, že polistopadový režim podcenil a nezvládl sociální zadání začlenění romského etnika do většinové společnosti. Problém tak nezadržitelně narůstal, až dosáhl současných rozměrů. Uklidnění, zaplacené mohutným nasazením policie, nemusí být trvalé. Neznamená, že nastala idylka a není třeba se obávat dalších potíží. Spíše můžeme hádat, kde a kdy dojde k dalšímu výbuchu.

Na životní úroveň obyvatelstva stále více dopadají důsledky špatného hospodaření státu v minulosti i současné  evropské krize. Nůžky mezi chudobou a bohatstvím se dále rozevírají. Současně přibývá odhalení o nestydatém parazitování části politických a podnikatelských kruhů jak na veřejných rozpočtech, tak na majetku soukromých firem. Spektrum loupeživých praktik jako protikladu ke „škrtům“ a bolestivým úsporným opatřením je široké: předražené státní zakázky, úplatky, nemravně vysoké příjmy vysoko postavených lidí. Příkladem posledního úkazu jsou vysoké odměny, čerpané vedením potápějící se Sazky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

K tomu vašemu sběru podpisů na kandidátky

Nepřijde mi to špatný nápad, ale na druhou stranu, to nemáte nic důležitějšího na práci, než sbírat podpisy? Zaznamenal jsem, že ke sběru dochází třeba i v době, kdy jedná Sněmovna. Proč je nesbíráte třeba o víkendu či ve volném čase? A když už sbíráte podpisy pro nominaci a pak logicky i hlasy pro ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Nebezpečí hrozilo vždy od Německa

8:17 Vladimír Ustyanovič: Nebezpečí hrozilo vždy od Německa

Německá imperialistická rozpínavost byla příčinou nejen první světové války, ale zejména největší ge…