Martin Stín: Obraz nepřítele protikorupčního speciálu

27.09.2012 9:00 | Zprávy

Žijí mezi námi víceúčeloví psavci, způsobilí na zakázku napsat téměř o čemkoli, i když postrádají potřebnou věcnou znalost. Když nepíší, aspoň poskytují zasvěceně se tvářící rozhovory, nebo šíří svá moudra rozhlasem a televizí. Poptávka po jejich vyjádřeních je dána běžným politickým zájmem mást hlavy veřejnosti.

Martin Stín: Obraz nepřítele protikorupčního speciálu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Tak s nepochopitelným zpožděním se dne 25. září 2012 na Parlamentních listech objevil reportážní rozhovor Karla Hvížďaly, jednoho z výrazných představitelů výše popsaného novinářského druhu, o kolokviu o problematice speciálního protikorupčního státního zastupitelství, uspořádaného 17. září Unií státních zástupců pod záštitou senátora Miroslava Antla a za předsednictví Lenky Bradáčové v zasedací síni Senátu. Co vyvolalo tuto pozdní potřebu o něm psát právě teď, netuším. Autor se na rozdíl ode mne kolokvia nezúčastnil, pokud se ovšem nedokázal udělat neviditelným. Není mi známo, z jakého zdroje čerpal informace.

Nejsem si jist, zda neinformovaní čtenáři budou mít po přečtení jeho článku  aspoň hrubou představu, k čemu je takový „protikorupční speciál“ dobrý a proč jej velká část evropských zemí zřídila dávno před námi, ač je korupce netrápí zdaleka tolik jako nás. Spíše si odnesou dojem, že vedení ministerstva spravedlnosti a ministr zvlášť jeho ustavení nejsou nakloněni tak moc, jak by podle psavce měli být. Vyplývá to hned z druhé věty článku, v němž autor vyzvedl účast přednášejících z Anglie, Rumunska, Spolkové republiky Německo a Norska, ale upozornil, že se nedostavil ministr spravedlnosti Pavel Blažek, jeho 1. náměstek Daniel Volák jen shromáždění pozdravil a odešel za jinou prací  a v sále zanechali pouze náměstka Františka Korbela. Z čelných politiků se zúčastnila „jen“ místopředsedkyně vlády Karolina Peake.

Ta hrůza ! Přednášející z daleké ciziny vážili cestu, ale resortní ministr, který je místní, nepřišel a ani 1. náměstek neprojevil zájem! 

A na pováženou měl být také způsob, jímž na přednášky zahraničních lektorů navázal náměstek František Korbel, do jehož oboru působnosti spadá právě příprava zákonů. Podle autora v některých posluchačích vyvolal zděšení, protože jim prozradil, že o konečné podobě „protikorupčního speciálu“ a o jeho začlenění do soustavy státního zastupitelství není dosud zcela jasno. Zjevně se očekávalo, že představitel ministerstva přednese agitku, naléhající na politiky, aby ustavení specializovaného útvaru v jeho navržené podobě přestali klást odpor. Místo toho se dočkali objektivního přehledu souvisejících právních otázek.

Autorem nepovšimnuto zůstalo vystoupení nejvyššího  státního zástupce Pavla Zemana, který prokázal, že má skutečně naprosto jasno, jak má speciální státní zastupitelství vypadat, co má řešit a jak má být začleněno do soustavy státního zastupitelství. I když přednášky zahraničních odborníků byly zajímavé, toto bylo to pravé, jasné „slovo do pranice“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Jaký význam měla pro nás vaše cesta do Ruska?

A vzhledem k tomu, že je ČR na seznamu nepřátelských zemí, jak vás přijali? A přišla řeč i na uzavření míru? A jak chápete to, že Rusko si klade ultimáta - podmínky pro uzavření míru, třeba že Ukrajina nesmí vstoupit do NATO, ale sami jakékoliv podmínky - ultimáta odmítají? Mě to teď přijde, že Rusk...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Washington otevírá druhou frontu proti Putinovi

15:57 P. C. Roberts: Washington otevírá druhou frontu proti Putinovi

Zatímco Donald Trump mluví o míru na Ukrajině, Washington otevírá druhou frontu proti Putinovi.