Michael Dunajevský: Jak jsem dělal do dotací aneb pokec u piva

10.04.2017 15:23

Libertariánský institut je poměrně novým a unikátním projektem, jehož hlavním cílem je propagovat svobodu. Michael Dunajevský, který má na starosti přípravu analýz a vedení projektu Evropské občanské iniciativy, netradiční formou připomíná, co se děje kolem dotací, jejichž samotnou existenci LI tvrdě kritizuje.

Michael Dunajevský: Jak jsem dělal do dotací aneb pokec u piva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rozkutálí se evropské dotace?

Pánové, já vám říkám, jen blbci se snaží podnikat poctivě. Vždyť peníze nesmrdí, a pokud někomu smrdí, tak je to blbec tuplem!

Já jsem dělal do dotací, a, věřte mi, vím, jak to chodí… Lepší byznys nenajdete! Neměli byste tu jen tak vysedávat a také se do toho hned pustit.

To není jako dříve, když jste potřebovali svůj kapitál, dnes to můžete zařídit i jinak… Když seženete dotaci, tak i banka vám ráda půjčí, ale hlavně… jsou to peníze, co se válí přímo na zemi a čekají, až je někdo sebere. Ha, ha. Věřte mi, já vím, co říkám!

Víte kolik peněz rozdávají úřady? Ministerstva? Takové MPOčko má na to spoustu lidiček, co rozdávají prašule, jen musíte vědět, jak na to. Víte…, musíte najít firmičku, kterou založil ouřada znalý místních poměrů, který pomáhá penízkům dokutálet se k různým firmám, co nevědí, co se sebou. Vždyť jinak by zkrachovaly! A jeho firmě za tuto službičku přenecháte 30 procent z dotace, potažmo ouřadovi, který jinak dostává ještě výplatu, jako státní zaměstnanec, a on vám už všecičko zařídí.

Pravda je, že jsem ani nevěděl, v čem chci podnikat, tak mi poradili dobří lidé, abych si otevřel tiskárnu, teď na to prachy jsou, takže to nebude problém!

Supr! Proč ne? Vždyť stejně dělám do dotací, a jestli je to tiskárna nebo prasečák, je mi úúúplně jedno, až prachy přestanou téci, zavřu to a pustím se do něčeho jiného, kde můžu rýžovat, hlavně, aby na to dávali dotace z té blbé EU, ba dokonce náš vážený pan prezident řekl, že jsme v Unii kvůli: many, many, many! Ha.

Například takový Novák, znáte ho asi, z „Východomoravské tiskárenské“, nu jo, co ten dělal, jak pilně budoval svůj podnik, ten poctivka, od píky – koupil od státu skoro zkrachovalý podnik, ještě se zadlužil, splatil, investoval do strojů, a pomalu-pomalu, korunku ke korunce škudlil, pořád doufal, že bude prosperovat sám i jeho zaměstnanci, že dokonce zbohatne a možná budou všichni jezdit i ve Ferrari. Ha, ha, naivka, tak se dnes správný byznys nedělá! Už žádné Ferrari neuvidí jako vlastní nos!

Znáte italskou kozu Nostru? Prý je to mafie! Pro smích. Ha, kdybyste věděli, jak to chodí u nás, tak to je skutečná mafie, koza Nostra, úplné Palermo! U nás ruka ruku myje, stát prašule rozdává jak cizí z toho „IJU“, tak i našinců. Moře úředníků, darmožroutů se na tom jen přiživuje a ještě si stihli vybudovat svůj vlastní byznys. Nu a co, jsou to blbci? Nejsou. I já bych to udělal, kdybych měl takovou možnost. Znáte to přísloví, že zloděje dělá příležitost…? A dotace to je fakt příležitost jako prase – blbcům berou, mazaným dávají! Loupež uprostřed bílého dne a ještě s požehnáním státu! Nu jo, když to stát požehná, už se tomu mafie říkat nemůže. Ha, ha. Víte vůbec, kolik takových dotací rozdávají? Až tisíc denně! Víte, kolik je to vůbec peněz?!

Tak já takovou tiskárnu postavil v poli za prachy „IJU“, zaměstnal pár zoufalců, co tomu moc ani nerozuměli, ale hlavně, vždyť jsem tu továrnu dostal v podstatě zdarma a dal jsem tak nízké ceny, že moji poctiví konkurenti zkrachovali! Ha. I ten Novák, i ostatní poctivky s mými nízkými cenami nemohli konkurovat. Prý se tomu říká dumpink… Dumpink, šmumpink, tak jsem je položil a teď jezdím ve Ferrari já!

Až mi stroje v tiskárně úplně chcíply, tak jsem požádal o další dotace. A když dotace na tiskárny vyschly úplně, tak jsem to zavřel a šel dál tam, kam tečou další dotace. Vždyť je to jedno. Zatím mě dotace živily dobře, že jo?

Teď se chvilku rozhlížím, ale věřte mi, jen chvilku. Pak se pustím znovu dělat… do dotací.

Takže pánové, to je moje poslední pivečko, a vy nenadávejte na naše politiky, jsou docela supr, a začněte podnikat jako já! Těch peněz v dotacích, co dávají všem, kdo má správné konexe, je fakt habaděj! Tady je moje vizitka, kdyby někdo chtěl, stačí brnknout, ale pozor, pánové, ani kuře zadarmo nehrabe. Já beru 10 procent. Za poradenství.

Čus

Michael Dunajevský

www.libertarianskyinstitut.cz

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Vláda - lidem redukční dietu a jinak rozmařilost všeho druhu

12:26 Jiří Paroubek: Vláda - lidem redukční dietu a jinak rozmařilost všeho druhu

Vláda snížila valorizaci důchodů, což znamená, že nekončící dvouciferná inflace dopadne na důchodce …