Michael Kroh: Mlácení prázdné mediální slámy v EP aneb co způsobil jeden příliš ambiciózní žurnalista

01.06.2017 17:21

Trapné divadlo v Poslanecké sněmovně ohledně údajného útoku Andreje Babiše na nezávislost médií nedopadlo tak, jak si jej iniciátoři (především Miroslav Kalousek) naplánovali. Masový útěk voličů od Hnutí ANO se nekoná, ministerstvo financí dál drží Babišovci.

Michael Kroh: Mlácení prázdné mediální slámy v EP aneb co způsobil jeden příliš ambiciózní žurnalista
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Naopak ztrácí další smutná figura zmiňované kauzy Bohuslav Sobotka. Bylo tedy nutno do uhasínajícího ohýnku trochu fouknout, ba i pár kapek benzínu stříknout, a to pokud možno tak, aby to vzbudilo co největší rozruch. Europoslanci za TOP 09 proto spolu s podobně naladěnými kolegy iniciovali jednání nejprve výboru a poté i pléna Evropského parlamentu.

Zatím se konalo pouze sezení Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE). Organizátoři pozvali jako experty skutečně vybranou společnost – šéfredaktora Respektu Taberyho či předsedu syndikátu novinářů Adama Černého, všechny napojené na Bakalova média, tedy učiněné vzory nezávislé žurnalistiky. Proti tomu se musel ohradit v poledním Radiožurnále i Babišovi nikterak nakloněný europoslanec za KDU–ČSL Tomáš Zdechovský, který si ovšem v diskusi přihřál svoji polívčičku kovaného antizemanovce. Je příznačné, že zuřivé výpady českých europoslanců v čele se známým protikomunistickým bijcem Štětinou nalezly v českých médiích větší odezvu než střízlivé a vcelku objektivní vystoupení zástupce Evropské komise Giuseppe Abbamonteho. Ten na rozdíl od českých a některých dalších europoslanců neztratil rozum a chladnou hlavu a bylo mu stejně jako velké většině čtenářů jasné, že epizodická událost s prakticky nulovým dopadem na obsah médií jejich nezávislost ohrozit nemohla.

Nízké preference TOP 09 a obava z další ztráty voličů ve prospěch nové koalice Lidovci – STAN vedou předsedu Kalouska k zoufalé snaze vnutit se veřejnosti jako největší, či snad dokonce jediný zastánce demokracie, ohrožené autoritářskými subjekty v čele s Hnutím ANO a prezidentem Zemanem. Moc to nepomáhá, ale šedá eminence české polistopadové politické scény si asi myslí, že ono goebbelsovské „stokrát opakovaná lež se stává pravdou“ přece jen zabere. Mocně mu v tom sekundují „nezávislá“ média – soukromá i veřejnoprávní, kde se vyjadřuje neustále ke všemu, opakuje ty samé demagogické floskule a nestydí se způsobit České republice mezinárodní ostudu. Že by si redaktoři zmíněných médií dělali těžkou hlavu z nezávislosti a objektivity, přitom to skutečně nehrozí. Co tomu ovšem říkají čtenáři, lze lehce vyčíst z nesouhlasných chatů a hanlivých smajlíků pod komentáři A. Mitrofanova, J. Pehe, M. Fendrycha a dalších. A právě způsob, jak posledně jmenovaný spolu se svými kolegy z Lidových novin komentuje současný vývoj, jednoznačně vyvrací obvinění, že si Andrej Babiš snad udělal z jím vlastněných vydavatelství stranické noviny ANO.

Nezávislost médií ohrožena není. Je to jen další fáze tvrdého konkurenčního boje na malém domácím mediálním a politickém trhu, kde je vítaný každý prostředek oslabující konkurenta. Že na tom tratí mezinárodní image České republiky, je hlavním protagonistům mlácení prázdné mediální slámy doma i v Bruselu srdečně jedno.

Michael Kroh

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Hrdina okamžiku: Starosta Brna-Líšně

19:48 Jiří Paroubek: Hrdina okamžiku: Starosta Brna-Líšně

Tématu odcházení z kandidátky jsem se již v z týdnu věnoval. Jedná se o odstoupení starosty jedné z …