Michaela Thomas: Toto je příležitost veřejně mluvit o tom, jak se tady muži chovají k ženám a svým dětem

18. 6. 2017 14:20

"Je to typická zamindrákovaná, nešťastná ženská, kterou tak tři roky žádnej chlap nevopíchal," To si vyslechnou ženy, které vidí svět jinak. Které si uvědomily, že žijeme ve stereotypech a škatulkách. Že žijeme ve světě, kde ženská práva jsou daleka rovnosti těm mužským, ve světě, kde ženské tělo je věc veřejná. V ujišťování, že když ona říká ne, znamená to jo a že když si vezme krátkou sukni, chce si “zapíchat”.

Michaela Thomas: Toto je příležitost veřejně mluvit o tom, jak se tady muži chovají k ženám a svým dětem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Bernard, majitel pivovaru známý mimo jiné i díky svým radikálním postojům proti korupci

Protože já sama jsem byla jako mladá žena znásilněna opilým mužemprotože to byl chlap jak hora, navíc můj šéf, držela jsem hubu a krok a myslela si, že to byla moje vina. Ten pocit vnitřní špíny bych žádnému chlapovi nepřála zažít.

I proto bych ráda dala toto stanovisko ke kampani Bernard pin-upky v bodech:

1. Spojování piva a ženského těla je špatně.

2. Tuto kampaň jsme nevymýšleli u nás ve studiu, jen jsme produkčně zajišťovali ilustraci pin-upek.

3. Klienta jsem já osobně konfrontovala s mým nesouhlasným názorem na kampaň, kterou si vymyslel.

4. Byla jsem ujištěna, že vyznění Bernardových pin-upek bude tentokrát “pro ženy” a bude si dělat legraci z pana Bernarda.

5. Žen si velice vážím a sama se pokládám za feministku.

6. A úplně upřímně a lidsky, tuto zakázku jsme zprostředkovali hlavně proto, že pomůže zajistit živobytí ilustrátorce - matce, kterou opustil partner po narození dítěte

a nechal ji v podstatě bez prostředků.

7. Neztotožňuji se s názorem pana Bernarda, který se vyjádřil k aktivistkám ze Stínové rady pro reklamu, viz článek z Reflexu dne 14. 6. cituji: „Ony mají svůj problém a snaží se ho řešit na úkor všech. "

8. Naprosto odmítám všechny urážky feministek v diskuzích pod články, kde se o nich píše jako o ubohých, ošklivých, ženách, které mají problém, protože si už dlouho "nezapíchaly". Je to odporné.

9. Feministky, které znám, jsou krásné a silné ženy. Moc si jich vážím a tímto jim vyjadřuji podporu.

10. Věnujeme svůj zisk za zprostředkování vzniku ilustrací na podporu organizace Ženská práva jsou lidská práva.

11. Udělala jsem chybu, že jsem neposlechla svoje přesvědčení a byť “pouze” ilustrace jsem nechala přes B&H zrealizovat.

12. V zahraničí se již hovoří o tom, že sexistická reklama se podílí na fenoménu zvaném “rape culture”, tedy na znásilňování v opilosti.

Ptáte se proč toto vše píšu?

To  proto, že kolem sebe vidím spoustu každodenních hrdinek, které samy vychovávají děti, bojují o přežití. Protože český muž je veden k tomu, že “svět se má brát s nadhledem”. Že ženská “to zvládne”. Vidím okolo sebe ženy týrané svými zamindrákovanými manžely. Vidím kolem sebe otce, kteří se vykašlali na svoje děti. Vidím kolem sebe muže - sraby, co v diskuzích dehonestují ženy za to, že mají jiný názor.

A tak dávám Fakáč všem posměváčkům, co nás feministky vidí jako ošklivý ženský. Dávám Fakáč zjednodušujícím pohledům na svět. Dávám Fakáč všem chlapům, kteří se opijou a pak se “neovládaj”. Dávám Fakáč pivní kultuře, která má pocit, že není na světě větší hodnota, než se bavit.

Jediné, co mě hřeje na duši je, že většina peněz za tuto práci šla mojí skvělé kamarádce samoživitelce, na jejichž společné dítě se tatínek naprosto vyprd.

Doufám, že toto je možná příležitost veřejně mluvit o tom, jak se tady muži chovají k ženám a svým dětem, jak se tady muži chovají k ženám ve veřejném prostoru, jak se vyjadřují o ženách, co za něco bojují, a třeba o tom, jak reklama napomáhá kultuře znásilnění. To je veřejně naprosto neřešený fenomén.

Srdcem i duší feministka Michaela Thomas.

Autorka je majitelka studia Butterflies & Hurricanes

PS: Jsem naprosto nadšená, kolika lidem už kampaň vadí!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…