Milan Daniel: Společně proti válce

12.12.2014 13:13 | Zprávy

V srpnu tohoto roku odstartovala petice iniciativy Evropané proti válce, která byla zamýšlena jako evropská. Patrně i v důsledku její malé medializace je pod ní jen něco málo přes 1300 podpisů většinou signatářů z Česka a Slovenska.

Milan Daniel: Společně proti válce
Foto: www.nato.int
Popisek: Vojáci NATO

Dne 5. prosince byla v internetovém vydání německého týdeníku Die Zeit zveřejněna petice 64 osobností tamního veřejného života nazvaná „Opět válka v Evropě? Ne naším jménem!“. Za pět dní je pod ní podpisů mnohonásobně více.

Nechci žehrat na to, že problému se obecně v Česku věnuje pozornost teprve poté, co se na něj upozorní v zahraničí. Chci naopak ocenit skutečnost, že se proti válce, jejíž nevyhnutelnost je nám stále více vnucována, zvedá v Evropě vlna občanského odporu, která navíc začala v Německu, jež tu minulou velkou válku vyvolalo.  

Moc se peticemi obvykle neřídí, většinou je ignoruje, nebo se snaží jejich význam umenšit. Určitým vodítkem jejich významu může být počet podpisů pod nimi. I váš podpis jí tedy může na váze přidat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Rudé právo

Vzhlížíte se snad v komunismu? Nebo proč čtete Rudé právo? Dáváte tím snad najevo, že se vracíme v čase do doby, kdy politici viděli rudě? Je fakt, že ve vaší koalici se najde dost těch, co to s komunisty táhli, dokonce jich několik sedí i v té vaší vládní lavici.To je bilance, nemyslíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Není co řešit

11:34 Ladislav Jakl: Není co řešit

Demmí glosa Ladislava Jakla