Mnozí z těch, kteří „to hodili brexitýrům“¨, svého činu totiž začínají litovat, chytají se za hlavu a diví se sami sobě, jakou že nepředloženost to u uren vyvedli. Zda bude lítost natolik účinná, aby se z ní stalo „politikum“, ukáží příští týdny a měsíce.
Účinná lítost
V německých ohlasech na výsledek referenda se objevují střízlivé úvahy o tom, jaké jsou možnosti opakování referenda. Ve dvou nedělních talkshow – v poledním debatním pořadu Presseclub na stanici WDR (obdoba Otázek Václava Moravce) a v renomované talkshow Anne Will v neděli večer tato možnost přicházela často na přetřes.
V elektronické verzi magazínu Der Spiegel online k tomu v pondělí vyšel pod titulkem „Exit z brexitu“ článek od Markuse Beckera o „zadních vrátkách“, která by nějakou formu budoucí přítomnosti Spojeného království v EU umožňovala. Becker studoval anglistiku, dějiny a germanistiku a v současnosti je korespondentem Spiegel online v Bruselu.
Autor uvádí tři důvody, které hovoří pro nějakou formu opakovaného referenda.
Důvod 1: Referendum není závazné
Pro parlament a vládu má referendum pouze poradní charakter. Ministerský předseda Cameron sice vždy zdůrazňoval, že po Ano k opuštění EU budou okamžitě následovat příslušné akce. Od toho ovšem už ustoupil svým oznámením, že aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy přenechá svému nástupci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV