Milan Frydrych: Fed bude možná muset přistoupit k rychlejšímu zvyšování sazeb

27. 2. 2018 18:37

Okénko trhu

Milan Frydrych: Fed bude možná muset přistoupit k rychlejšímu zvyšování sazeb
Foto: pixabay.com
Popisek: Newyorská Wall Street
reklama

Dnes byl zveřejněn podklad projevu, který přednese nový šéf Fedu J. Powell na pravidelném slyšení před komisí kongresu později odpoledne. Jeho projev se nese spíše v jestřábím duchu s pozitivním ekonomickým výhledem, který signalizuje kontinuální zvyšování sazeb. Jestřábí naladění některých členů Fedu se v minulých dnech snažil vyvážit president pobočky Fedu v St. Louis J. Bullard, který se obává, že jeho kolegové budou příliš „nadšení“ pro utahování měnové politiky. Je ale možné, že Fed bude muset přistoupit k rychlejšímu zvyšování sazeb, jelikož se očekává, že růst spotřebitelských cen akceleruje. Tým RBI odhaduje, že se inflace dostane až ke třem procentům v půlce tohoto roku. Zbytek trhu odhaduje o něco pomalejší růst, ale stále se pohybuje v horní části tolerančního pásma. V současnosti trh počítá se třemi zvýšeními sazeb tento rok, tým RBI se čtyřmi zvýšeními.

Německá spotřebitelská inflace v únoru zpomalila oproti předchozímu měsíci o 0,2 p.b. na 1,2 % r/r a překvapila trh. Jedná se o třetí zpomalení v řadě a nejnižší inflaci od listopadu 2016. Spolu se včerejšími slovy M. Draghi, která byla silně holubičí, tak situace vyznívá proti silnějšímu euru v krátkém horizontu. Opačného názoru je však šéf německé Bundesbank J. Weidmann, který tvrdí, že zpomalení růstu cen je dočasné a v ekonomice jsou dostatečné tlaky na to, aby inflace dosáhla 2% cíle. Překvapivé zpomalení v Německu částečně vyvážil rychlejší růst cen ve Španělsku, kde inflace dosáhla 1,2 % r/r oproti očekávaným 0,9 % r/r. Zítřejší inflace v eurozóně by tak nutně nemusela překvapit trh jako dnešní statistika v Německu.

Dolar vůči euru dnes posiluje vzhledem k překvapivě nízké inflaci v Německu a jestřábím projevu J. Powella. Kurz eura vůči dolaru opět klesl pod 1,230.

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v lednu klesly o 3,7 % m/m, bez započítání dopravních prostředků klesly o 0,3 % m/m. Za výrazným poklesem stojí úbytek objednávek letadel Boeing, které prosincovou statistiku výrazně ovlivnily směrem nahoru. Prosincová hodnota byla revidována dolů o 0,2 p.b. na 2,6 % m/m.

Milan Frydrych
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Vítek: Vyvěsme červené vlajky!

19:11 Jan Vítek: Vyvěsme červené vlajky!

V debatě o Covidu-19 jsou dvě věci považovány za dané: tolik očekávaná vakcína nebude stříbrná kulka…