Milan Frydrych: Okénko trhu

02.01.2018 20:12

Český index nákupních manažerů (PMI) ve výrobě v prosinci vzrostl o 1,1 bodu na 59,8 bodu a výrazně tak překvapil trh.

Milan Frydrych: Okénko trhu
Foto: pixabay.com
Popisek: Newyorská Wall Street

PMI je tak na nejvyšší hodnotě od února 2011. Průměrná hodnota PMI za rok 2017 dosáhla 57 bodů, což je o 4 body více než v roce 2016. Růst indexu byl podpořen robustním nárůstem objemu výroby, hlavně novými zakázkami ze zahraničí – objem exportu se rapidně zvýšil a lze tedy očekávat vyšší pozitivní saldo zahraničního obchodu v následujících měsících. Velké množství zakázek nutí firmy k většímu náboru zaměstnanců, což povede k menšímu nárůstu prosincové sezónní nezaměstnanosti. Podle našeho názoru PMI v jednotlivých zemích Evropy zakončil rok 2017 na neudržitelných hodnotách a v roce 2018 takto vysoká čísla pravděpodobně neuvidíme. V posledním čtvrtletí 2017 dosáhl průměr indexu 59 bodů a PMI tak poukazuje na stále silnou ekonomickou expanzi. Odhadujeme růst HDP v posledním čtvrtletí 2017 nad 5,0 % meziročně.

Lídr Severní Koreje Kim Jong Un ve svém novoročním projevu nabídl Jižní Koreji jednání o zlepšení vzájemných vztahů. Schůzka by se mohla uskutečnit již 9. ledna. Nicméně se neočekává žádný významný posun v mezikorejských vztazích, jelikož Jižní Korea spoléhá při obraně svého území na pomoc Spojených států a americký prezident D. Trump od svého zvolení usiluje o přísnější sankce vůči Severní Koreji.

Cena ropy Brent dnes vzrostla nad 67,20 dolarů za barel kvůli nepokojům na Blízkém východě. Ke snížení ceny nepomohlo ani obnovení ropovodu v Severním moři. Odpoledne však cena opět klesla k 66,70 dolarům za barel. Milan Frydrych analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…