Milan Frydrych: Okénko trhu

6. 6. 2018 11:01

České maloobchodní tržby v dubnu vzrostly o 4,7 % v meziročním srovnání. Tržby bez započtení prodejů automobilů zrychlily meziroční tempo růstu na 5,6 %.

Milan Frydrych: Okénko trhu
Foto: pixabay.com
Popisek: Růst ekonomiky - ilustrační foto
reklama

Po horších výsledcích z posledních dvou měsíců se maloobchodní tržby v dubnu vrátily na dráhu rychlého růstu. Klíčovým faktorem, který výrazně ovlivnil meziroční růst tržeb, byl vyšší počet dubnových pracovních dnů ve srovnání s loňskem. Velikonoce letos vyšly již na konec března a daly tak obchodníkům o dva běžné otevírací dny navíc. Po dvou měsících propadů se růst prodejů automobilů opět vrátil do černých čísel (+2,3 % r/r). Maloobchodní tržby bez aut budou v tomto roce podle našeho odhadu růst svižným tempem až 7 %. 

Dubnové maloobchodní tržby bez aut v eurozóně vzrostly o 0,1 % m/m a 1,7 % r/r. Nejvíce tržby vzrostly v Litvě (6,5 % r/r), Lucembursku (4,1 % r/r) a Německu (3,4 % r/r). Maloobchodu se v eurozóně daří o poznání méně než minulý rok (průměrný růst 2,3 %), ale částečně je to způsobeno vyšší srovnávací základnou z minulého roku. 

Prezident D. Trump se dnes plánuje setkat s republikánskými senátory a projednat s nimi plánové restrikce pro čínské investice na území USA. Americká administrativa zamýšlí restrikci investic z Číny jako odvetné opatření ke krádeži amerického duševního vlastnictví Čínou. Senátoři chtějí prezidenta varovat, že jednostranné restrikce na investice nejsou v kongresu populární a je v procesu legislativa, která by prezidentův tvrdý direkt významně zmírnila. 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Januška: Demokracie v právním státě

21:39 Karel Januška: Demokracie v právním státě

Úvaha pro zákonodárce, soudce, svéprávné občany. Vláda demokratického státu je založená na třech pil…