Milan Frydrych: Okénko trhu

06.06.2018 11:01

České maloobchodní tržby v dubnu vzrostly o 4,7 % v meziročním srovnání. Tržby bez započtení prodejů automobilů zrychlily meziroční tempo růstu na 5,6 %.

Milan Frydrych: Okénko trhu
Foto: pixabay.com
Popisek: Růst ekonomiky - ilustrační foto

Po horších výsledcích z posledních dvou měsíců se maloobchodní tržby v dubnu vrátily na dráhu rychlého růstu. Klíčovým faktorem, který výrazně ovlivnil meziroční růst tržeb, byl vyšší počet dubnových pracovních dnů ve srovnání s loňskem. Velikonoce letos vyšly již na konec března a daly tak obchodníkům o dva běžné otevírací dny navíc. Po dvou měsících propadů se růst prodejů automobilů opět vrátil do černých čísel (+2,3 % r/r). Maloobchodní tržby bez aut budou v tomto roce podle našeho odhadu růst svižným tempem až 7 %. 

Dubnové maloobchodní tržby bez aut v eurozóně vzrostly o 0,1 % m/m a 1,7 % r/r. Nejvíce tržby vzrostly v Litvě (6,5 % r/r), Lucembursku (4,1 % r/r) a Německu (3,4 % r/r). Maloobchodu se v eurozóně daří o poznání méně než minulý rok (průměrný růst 2,3 %), ale částečně je to způsobeno vyšší srovnávací základnou z minulého roku. 

Prezident D. Trump se dnes plánuje setkat s republikánskými senátory a projednat s nimi plánové restrikce pro čínské investice na území USA. Americká administrativa zamýšlí restrikci investic z Číny jako odvetné opatření ke krádeži amerického duševního vlastnictví Čínou. Senátoři chtějí prezidenta varovat, že jednostranné restrikce na investice nejsou v kongresu populární a je v procesu legislativa, která by prezidentův tvrdý direkt významně zmírnila. 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…