Milan Frydrych: Okénko trhu

4. 7. 2018 8:29

Květnové maloobchodní tržby v eurozóně meziročně vzrostly o 1,4 % a zároveň předchozí hodnota byla revidována o desetinu procentního bodu dolů na 1,6 % r/r.

Milan Frydrych: Okénko trhu
Foto: www.pujcka.co
Popisek: peníze, ilustrační foto

Potvrzuje se tak teze, že spotřeba domácností výrazně nepodpoří růst HDP ani ve druhém čtvrtletí. Tým RBI odhaduje zpomalení růstu HDP ve druhém čtvrtletí na 2,4 % meziročně. 

Index průmyslových výrobců pro eurozónu v květnu nečekaně zrychlil o 1,1 p.b. na 3,0 % r/r. Stejně jako u spotřebitelské inflace stojí za zrychlením ceny energií. 

Míra zadlužení sektoru vládních institucí klesla v prvním čtvrtletí meziročně o 4,14 p.b. na 35,82 % HDP. V samotném prvním čtvrtletí pak saldo vládních institucí dosáhlo přebytku ve výší téměř 9 mld. Kč. K přebytku přispěly zejména místní vládní instituce (+21,1 mld. Kč) a fond sociálního zabezpečení (+3,7 mld. Kč). Naopak ústřední vládní instituce hospodařily s deficitem (-15, 9 mld. Kč). Celkové příjmy vládních institucí rostly zejména díky příjmům ze soc. příspěvků, daní z důchodů a daní z výroby a dovozu. Na výdajích se výrazně podepsalo zvýšení mezd státním zaměstnancům, růst dotací a soc. dávky. 

A. Merkel odvrátila krizi ve vládní koalici dohodou o přístupu k migraci. Euro na zprávu reagovalo posílením. Krize však není plně zažehnána, jelikož plán na realokaci migrantů registrovaných v jiném státě EU závisí na kooperaci dalších zemí, zejména Itálie a Rakouska. Dohodu mezi CSU a CDU musí podpořit ještě sociální demokraté. Setkání je naplánováno na zítřejší večer. 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nářez Martina Kollera k 17. listopadu: Svědectví z místa. Jak to bylo. Naštve komunisty, Rusy, „havlisty“ a vlastně úplně všechny

16:22 Nářez Martina Kollera k 17. listopadu: Svědectví z místa. Jak to bylo. Naštve komunisty, Rusy, „havlisty“ a vlastně úplně všechny

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Pokud dnes někdo kritizuje pracovníky z tehdejšího Prognostického ús…