Milan Knížák: Dopis Petru Fialovi

19.08.2019 17:36

Kopie dopisu, který jsem Vám zaslal (viz datum)

Milan Knížák: Dopis Petru Fialovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Knížák

Klíčov, 26. 7. 2019

Vážený pane předsedo Fialo,

Díky za pozdní reakci na můj dopis. Těší mně, že jste si kdysi vážil mé práce i mých názorů, ale nezbavuje mně to práva kritiky v případě, že takovou nutnost pociťuji.

Nevěřím tomu, že jste pouze hodnotil práci ministra Staňka bez vztahu k aféře s J. Fajtem, poněvadž jste se veřejně ozval právě v tomto případě a navíc velmi neinformovaně. Na to jako vrcholný představitel politické strany, podle mého názoru, nemáte právo. Vaši povinností je být informován tak, abyste za svými prohlášeními mohl stát. Případ J.F. není rozporuplný jak uvádíte, jde o jasné a dokazatelné okrádání státu.

Proč jste se neozval, když předešlý ministr kultury Herman otevřeně podporoval zlořády J.F.? To, že Fajt zacházel se státními prostředky svévolně a nepoctivě bylo obecně známé, ale ministr Herman to vše pokryl. Dodávám, že jsem ho po jeho nástupu na křeslo navštívil a 2 hodiny důkladně vysvětloval situaci v Národní galerii. (Museum umění je jedním ze základních pilířů našeho státního pokladu a reprezentuje naši svébytnost, proto je třeba svěřovat ho do rukou těch nejodpovědnějších.)

Váš ironizující tón, kterým mi sdělujete, že o umění víte hodně, mi připadá dětinský. Celý život žiji s uměním (raději používám termín „blízko umění“) a pořád mi řada věcí v něm zůstává a asi navždy zůstane skryta.

V jednom máte pravdu, nechtěl jsem s Vámi vést rozumnou debatu, poněvadž Vaše prohlášení k rozumné diskuzi nevybízelo, chtěl jsem Vám opravdu prostě vynadat. Nemohl jsem pochopit jak může předseda strany, která byla založena na pilířích demokracie, úctě k tradici a principech svobody, tak hloupě naskočit na vějičku pseudointelektuálního harašení (7000 petentů – 7000 neznalých).

Zda jsem přispěl či nepřispěl k pěstování společenské morálky apod. posoudit nemůžete ani Vy, ani já. Ponechme to jiným.

Prof. Milan Knížák

P.S.
To, že jste si můj doporučený dopis nevyzvedl, považuji za zbabělost a aroganci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…