Milan Knížák: Uběhlo víc než čtvrt století od Sametové revoluce a jako by se nic nestalo

23.07.2016 12:33

Pamatuji nadšení let 89-90 i několika dalších let, kdy většina z nás věřila, že za 25 let už nebudou existovat komunisti a trapní levičáci a že v Evropě budou vládnout klidné, demokratické poměry a my budeme žít v určitém blahobytu.

Milan Knížák: Uběhlo víc než čtvrt století od Sametové revoluce a jako by se nic nestalo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Knížák

Je neuvěřitelná doba. Uběhlo víc než čtvrt století od Sametové revoluce a jako by se nic nestalo. Pamatuji nadšení let 89-90 i několika dalších let, kdy většina z nás věřila, že za 25 let už nebudou existovat komunisti a trapní levičáci a že v Evropě budou vládnout klidné, demokratické poměry a my budeme žít v určitém blahobytu. To poslední se splnilo.

Vládne nám mafián, který každého ukřičí a uplatí

Nesouhlasím s bláboly levičáků o tom, jak jsme chudí, naopak, nikdy v historii jsme se neměli tak dobře. (To, že někdo, když nechce, nemusí dělat, patří mezi vymoženosti demokracie. Vzpomeňme si, jak jsme si za komunistické totality museli hledat zaměstnání, aby nás nezavřeli za příživnictví.) Současnost se mi zdá z posledního čtvrtstoletí úplně nejhorší a to z několika důvodů.

V čele Evropské unie převládli lidé plní mocenských ambicí, kteří chtějí zrušit národní státy a vytvořit statut Evropana řízeného centrálními direktivami, které z něho vytvoří nesamostatného občana závislého na rozhodnutí z Bruselu. Imigrantská vlna, která ohrožuje Evropu je důsledkem vývozu demokracie, který tak rády provádí Spojené státy ke kterým se připojila i EU. Nucená demokracie se podobá křižáckým válkám. Šířit víru či demokracii mečem, znamená jí popírat.

Z naší země se demokracie téměř vytratila. Nevíme, kdo nám opravdu vládne. Parlament se stává slabším a slabším, o vládu v zemi se uchází ústavní soud či klan státních zástupců a jejich policejních přisluhovačů. Vláda je v rukou mafiána, který používá státní aparát k vlastnímu obohacení a premiér mlčí, poněvadž se obává rozpadu vlády a tím konce svého působení.

Všude se šíří vulgárnost a sprostota ducha

Nejhorší je na tom, že velké části naší společnosti to nevadí, alespoň ve volbách dali oligarchům zelenou. A to je asi to největší zklamání. Obecné nadšení po tzv. Sametové revoluci před čtvrt stoletím mě nepřesvědčilo. Bylo mi jasné, že jakmile se po lidech bude chtít, aby převzali za svůj život zodpovědnost, neobstojí. Ale věřil jsem, že čtvrt století bude stačit na to, aby se společnost obrodila. Že se začne chovat pragmatičtěji a demokratičtěji. Stal se však přesný opak. Pod trapnými hesly politické aj. korektnosti se prosazuje ta největší nekorektnost.

Do čela společnosti se dostávají lidé, kteří si své pozice umí ukřičet a uplatit. Zdá se, že fakta už nikoho nezajímají. Média rozagitovávají prázdné floskule. Vytahují zkreslené pseudohumanitní ideály, které s humanitou nemají nic společného. Tragedií je, že celé naše školství, naše kultura, jsou v područí módních trendů přinášejících jen efektní povrchnost a tak nám vyrůstají deformované generace, což nedává naději ani do budoucna. A všude, všude se šíří vulgárnost. Sprostota ducha.

Je to smutek. Kéž by to byl jen sen z kterého by se bylo možné zpocený probudit, ale bohužel, je to realita a je ještě horší než můj stručný popis.

Převzato z milanknizak.com, titulek upraven redakcí.

Vyšlo na eportal.parlamentnilisty.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Velké sny a prázdná kapsa

15:52 Zbyněk Fiala: Velké sny a prázdná kapsa

Končící Evropská komise zkouší ještě udat strategii pro příští volební období, s nejasnými návrhy, n…