Milan Rokytka: V Eurasii se vytváří revoluční situace

14.04.2014 8:45 | Zprávy

Rozpory mezi kapitálovými a ozbrojenými skupinami se prudce zostřují, řešení může být teoreticky jak progresivní, tak regresivní. To jaké bude v realitě záleží na nás všech.

Milan Rokytka: V Eurasii se vytváří revoluční situace
Foto: archiv red, tan
Popisek: Ukrajinská krize

Přechodná fáze od kapitalismu k svobodné společnosti v Eurasii a okolí se rychle blíží. Po období, kdy budou v ekonomice převládat přechodné formy, budou podle ekonomů potřebné nějaké alternativy k omezené, ale reálné roli, kterou dosud sehrával trh cenných papírů jako zdroj nových investičních prostředků. Zřejmým východiskem je zde posílení role státní banky, jako zdroje pro financování investic.

Po této fázi přechodu bude ekonomika pořád ještě kapitalistická, značně ale bude omezena vlastnická role individuálních kapitalistů. K nejvážnějšímu ekonomickému zlomu dojde ve finančním odvětví, kde drasticky poklesne ziskovost makléřských firem a investičních bank. Tento pokles se však bude dát zvládnout, protože nebude horší, než strukturální změny, k nimž došlo za posledních třicet let v mnoha oborech těžkého průmyslu.

V druhé fázi budou vytvořeny kapacity pro detailní plánování – administrativní systém, mechanismy demokratické kontroly, počítačové sítě a software potřebné pro chod plánovacího systému, o kterém se podrobněji pojednává ve známé akademické studii o cybersocialismu. Na začátku budou tyto plány pouze indikativní, závaznými se stanou až po ustálení systému.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Milan Rokytka - profil

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Milan Syruček: Sním, nebo ještě bdím?

6:10 Milan Syruček: Sním, nebo ještě bdím?

Arab, když bude číst můj letopočet, protože čte zprava doleva, se dozví, že je mi teprve 39 let. Boh…