Miloň Houda: Kdo se bojí Marie Benešové?

02.05.2019 13:17

Intenzita a organizovanost útoků na Marii Benešovou překonala mé očekávání. Některé i obecnou míru vkusu a sami o sobě by měly vyvolat obavu veřejnosti.

Miloň Houda: Kdo se bojí Marie Benešové?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marie Benešová
reklama

Nejdříve si připomeňme, kdo je Marie Benešová. Za prvé je to žena bez bázně a hany. A to nepřeháním. Jen si vzpomeňme na kauzu katarského prince. Na angažmá Pavla Němce. Marie Benešová odmítla vydat katarského prince do Kataru, a to dokonce před soudním řízením za pohlavní zneužívání nezletilých dívek. Podrobnosti například naleznete zde:

http://blog.zarohem.cz/clanek.asp?cislo=144

Víme jak to skončilo. Marie Benešová neustoupila a byla vládou Jiřího Paroubka odvolána. Druhý případ, kdy prokázala vysokou míru osobní statečnosti byla její kritika čelných představitelů české justice, které označila za „justiční mafii“. Poté sama čelila dlouhotrvajícímu sporu, který ukázal, kdo a jak českou justici vede. Více:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kauza_Justi%C4%8Dn%C3%AD_mafie

A nyní, si položme otázku, kdo se bojí Marie Benešové, komu vyhovuje současný stav. Co Marii Benešové vytýkají její kritici?

Je přesvědčena, že si u nás lze trestní stíhání objednat a dokonce zpracovala k tomuto analýzu pro prezidenta Miloše Zemana.

Její právní kancelář zastupovala Ústecký kraj.

Je poradkyní pana prezidenta.

Jako poslankyně nehlasovala pro vydání Andreje Babiše a to přes to, že dobře věděla, že vydání je již hotová věc.

Ano Marie Benešová koná, hlasuje a zejména se vyjadřuje beze strachu a často si tím vytváří vlivné nepřátele. A je citlivá na nespravedlnost.

Osobně rozumím Andreji Babišovi, proč padla volba zrovna na ni. Těžko by našel tak erudovanou a morálně integrovanou osobu s jasně čitelnou minulostí.

A co vlastně na Marii Benešovou čeká?

V jaké kondici se česká justice nachází. Doporučuji rozhovor významného advokáta Josefa Lžičaře pro Českou justici:

https://www.ceska-justice.cz/2019/01/advokat-lzicar-kdyz-bude-obhajce-alespon-nebudou-obvinene-bit-rikal-strougal/

Ano stav české justice je natolik tristní, že pokud nedojde k její výrazné očistě, lidé ztratí důvěru v právní stát.

Kauzy se táhnou mnoho let, soudy vynáší protichůdná rozhodnutí. Boj proti korupci se stal klackem v politickém boji a justice v tom plave. Velké kauzy jsou nekonečné, člověk je vlastně odsouzen při podání obvinění a následně se pravomocného rozsudku povětšinou nedočká. Notoricky jsou známé případy paní exministryně Parkanové, exprimátora Prahy Bohuslava Svobody, Davida Rátha. Zdeněk Altner se spravedlnosti již nedočkal, a zda jeho dědici uvidíme.

Do dnes máme pachuť z amnestie Václava Klauze, která ukončila stíhání z poloviny devadesátých let minulého století.

To, že se měří jiným metrem politikům, novinářům, stáním zástupcům a policii jsme si již zvykli, ale neměli bychom si nechat líbit neomezenou moc justice, kdy nám například soudcovská unie chce spolurozhodovat o osobě ministra spravedlnosti.

Politici, ať si o nich myslíme cokoli, musí svůj mandát obhajovat ve volbách a to každé čtyři roky. Od prezidenta až po starostu Horní Dolní. Jaká je praxe v české justici. Zde se podařilo omezit mandát pouze vrcholným soudním funkcionářům. To státní zástupci mají mandát v podstatě neomezený.

Neumím si přestavit, že by si dnes vláda dovolila odvolat nejvyššího státního zástupce či jednoho z vrchních zástupců. Ti jsou dnes neodvolatelní a nekritizovatelní.

Dejme Marii Benešové 100 dní hájení a držme jí palce, česká justice to skutečně potřebuje.

Závěrem si neopomenu malou glosu na pondělní demonstraci, kde se mezi demonstranty objevil bývalý předseda vláda Bohuslav Sobotka. Kam jeho paranoidní strach z Miloše Zemana a oponentů v ČSSD dovedl sociální demokracii je obecně známo, no myslím, že není jediný v ČSSD, kdo jen tak Marii Benešovou nezkousne. Chtěl bych popřát ČSSD, aby našla v sobě tolik odvahy, že nebude Marii Benešovou okopávat a pokračovat tímto ve své autodestrukci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 141. Cenzura za protektorátu

10:22 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 141. Cenzura za protektorátu

Každá učebnice propagandy začíná mj. popisem a diagnostikou jevu od věků nazývaného cenzura. Protago…