Mirka Čejková: Kdo stojí v cestě úhradě protonové léčby nádorů?

27.04.2014 13:41

U některých typů rakoviny může mít protonová léčba až 97% účinnost. Ve shodě s řadou světových studií to tvrdí imunolog Václav Větvička z univerzity v Louisville. Protonová léčba nabízí moderní řešení tam, kde bychom na nádor použili ozařování, výhodou je přesnost protonového paprsku a minimální poškození okolních zdravých tkání a orgánů. Mezi 43 světovými centry zmiňuje Větvička jedno z nejmodernějších, otevřené v loňském roce v Praze.

Mirka Čejková: Kdo stojí v cestě úhradě protonové léčby nádorů?
Foto: Prothon Therapy center
Popisek: Mirka Čejková

Bohužel účinná a především šetrná léčba rakoviny je zatím pro české pacienty nedostupná. Výjimkou jsou jen klienti Vojenské pojišťovny a pak ti, kteří sáhnou do vlastní kapsy, i když si celý život platí pojištění u VZP. Největší tuzemská pojišťovna totiž protonovou terapii nehradí, přestože hlásá, že v případě potřeby pacientům léčbu zajistí. Při tom nic nebrání tomu, aby správní rada VZP smlouvu mezi protonovým centrem a VZP schválila.

PTC vyšlo Všeobecné pojišťovně vstříc ve všech bodech - nabídlo nízké ceny srovnatelné s běžnými cenami v onkologii, souhlasilo s indikacemi schválenými odbornou společností a pro transparentnost zveřejnilo návrh smlouvy na svých webových stránkách. Přesto, že léčba je účinná, šetrná a ve výsledku šetří finanční prostředky ve veřejném zdravotnictví, někteří úředníci vyvíjejí nezvyklé úsilí, aby manipulovali fakta, přesvědčovali veřejnost o finanční náročnosti léčby i mizivém procentu vhodných pacientů. Sáhnou po jakémkoliv vhodném argumentu, aby „proton“ nemuseli hradit. Posledním výstřelkem z jejich dílny je pak požadavek, aby lékaři protonového centra, tedy jediní odborníci, kteří mají v této zemi praktickou zkušenost jak s protonovou terapií, tak s konvenční fotonovou léčbou, nesměli o protonové terapii rozhodnout. Prý by ji cpali každému pacientovi bez ohledu na skutečný přínos. Ve světle tohoto argumentu to ale vypadá, že VZP naopak chce vytvořit skupinu „svých odborníků“, kteří poslušni nařízení exministra Hegera, nebudou protonovou terapii doporučovat vůbec nikomu. Praxe tomu odpovídá. VZP se totiž dosud opírá o paragraf zákona, který říká, že pojišťovna může hradit jen léčbu, která je z hlediska zdravotního stavu pojištěnce jedinou možností zdravotní péče. Vesele při tom ale ignoruje jinou normu, která říká, že při výkonech v oblasti radioterapie je třeba zajistit, aby se ozářily jen cílové tkáně a snížilo se ozáření okolních tkání, jak jen to je možné.

Je skutečně nutné ignorovat zájem pacienta a sledovat jen ten vlastní? Co jiného by totiž mohlo stát v cestě českým úředníkům, uvážíme-li, že okolní státy masivně budují vlastní protonová centra dokonce na pobídku svých zdravotních pojišťoven a třeba slovenské pojišťovny bez váhání vybaví svoje klienty potřebnými papíry a odešlou je k léčbě do Čech během 48 hodin. Kdy skončí nadvláda úřední moci, předtištěných formulářů a razítek „zamítá se“ a zvítězí zdravý rozum a úcta k lidskému životu. Pacienti, kteří potřebují protonovou léčbu, nejsou čísla jednací, ale lidé, s rodinou, svým životním příběhem a také ti, kteří si ze svých daní platí zamítavá stanoviska lhostejných úředníků ve výstavních palácích zdravotních pojišťoven. Neříkal někdo, že tu bude líp? Možná by pro začátek, stačilo malinko změnit praktiky hojně používané v zemi proslulé korupcí a klientelismem. U volebních uren je hlas lidí potřeba a pak co? Pak máme mlčet zase až do příštích voleb?

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filip Šebesta: O svobodě vdechovat kouř, úpadku evropského autoprůmyslu a nekonečné záruční lhůtě

15:57 Filip Šebesta: O svobodě vdechovat kouř, úpadku evropského autoprůmyslu a nekonečné záruční lhůtě

Denní glosa Filipa Šebesty