Mirka Čejková: Léčba, zachraňující životy, šetří státní kasu

31.03.2014 17:29

Česká republika se může pyšnit nejmodernějším centrem pro protonovou léčbu na světě. Okolní státy nám ji závidí a jejich vlády dokonce apelují na urychlenou výstavbu center vlastních. V příštích 3 letech má v Evropě vyrůst 15 nových protonových center. A proč je o tuto ozařovací metodu takový zájem?

Mirka Čejková: Léčba, zachraňující životy, šetří státní kasu
Foto: Prothon Therapy center
Popisek: Mirka Čejková

Revoluční na protonové léčbě je skutečnost, že protonový paprsek  cíleně likviduje pouze nádorové buňky a nepoškozuje zdravou tkáň.  Úspěšnost onkologické léčby je dána dvěma faktory. Posuzuje se jednak vyléčení nádoru  a pak právě kvalita života po provedené léčbě, tedy snížení vedlejších účinků léčby.

Radioterapie neboli ozařování je jednou ze tří metod, používaných k léčbě lidí s rakovinou. V nějaké fázi svého onemocnění se s ozařováním setká 50-70% onkologických pacientů.   Ti byli až dosud ozařováni tzv. fotonovým zářením. I přes obrovský pokrok ale není možné, aby tento typ záření nezasáhl také zdravé tkáně v okolí nádoru. V praxi to pak znamená, že nežádoucí vedlejší účinky vyžadují další samostatnou léčbu a z  dlouhodobého  hlediska vedou k trvalým následkům.  U jiných pacientů zase samo riziko ani neumožňuje použít takovou dávku ozáření, která by dávala šanci na vyléčení nádoru nebo dokonce jeho poloha v těle pacienta, ozařování vylučuje.

Protonová terapie naproti tomu umožňuje zacílit na nádor. Zatímco fotony při léčbě předají maximum energie na povrchu a s hloubkou jejich energie klesá, protony předávají minimum energie při průchodu tkání, čímž šetří tkáň před nádorem a díky uvolnění energie v nádoru  se tkáně za nádorem neozáří.

A pro koho je protonová terapie vhodná? Vlastně všude tam, kde se nechceme smířit  s tím, že bude nemocný ozářen víc, než je nutné a nechceme riskovat všechny dlouhodobé důsledky, které z toho vyplývají.

V případě potenciálních pacientů je rozhodně třeba  mluvit o nádorech dětí. Pro organismus ve vývoji je totiž ozáření okolních tkání,  devastující. Naopak protonová terapie snižuje riziko poklesu intelektu, tedy mentální postižení, cílené ozařování eliminuje poškození smyslová- hluchotu , slepotu, snižuje se významně i riziko růstové retardace, chrání se důležité orgány jako srdce nebo plíce. Protonová terapie umožňuje bezpečně dodat vysoké dávky potřebné ke zničení nádoru  s milimetrovou přesností a cíleně pouze do nádoru.  Dětem tím  nabízí nejen vysokou kvalitu života,  ale minimalizuje také návrat nádoru v dospělosti. Pro rodiče dětí to pak fakticky znamená volbu mezi přežitím dítěte anebo přežitím dítěte a jeho šancí na kvalitní život.

Stejně dramatický je rozdíl v možnostech léčby karcinomu prostaty. Chirurgická  nebo fotonová léčba sice pomáhá, ale u 30 – 40% pacientů dochází k návratu nádoru a vedlejším účinkům, kterými jsou impotence, inkontinence, rektální či střevní fibróza. Důvod je zase stejný, ozařování fotony zasáhne i zdravé tkáně, zatímco proton cílí přesně na nádor.  Další nespornou výhodou protonové léčby je, že je ambulantní. Pacient dochází do centra po dobu dvou až pěti týdnů , podle stadia onemocnění. Aplikace záření trvá 3 minuty a jedna návštěva včetně přípravy nepřesáhne 45 minut. Pacient během léčby  chodí do práce, sportuje a nikterak nemusí omezit svůj životní styl.

A teď to nejpodstatnější, co sice pacienty zajímat nemusí, ale stát s tím argumentuje a to je cena léčby. Ta je nejčastějším argumentem proti jejímu zpřístupnění u nás. Pravda je ale taková, že protonová léčba je nejen šetrnější a účinnější , ale dokonce levnější.

Třeba léčba karcinomu prostaty stojí v protonovém centru 250 000 korun, klasickou radioterapií vyjde na  350 000 korun a robotická operace je na vstupu sice ”jen “ 160 000 korun , ale část pacientů čeká stejně ještě následná radioterapie a hormonální léčba takže  cena “nejlevnější” varianty se tak  vyšplhá daleko přes půl milionu korun.

Ani ekonomický agument proti protonové léčbě tedy neobstojí. Jediná otázka , která zbývá:  kdy se protonová léčba stane běžně dostupnou metodou pro všechny , komu může významně ovlivnit život? Kdy se v pražském protonovém centru začnou vedle dětí ze zahraničí, kterým léčbu jejich pojišťovny zaplatí,  léčit i ty české ?

Protonové centrum máme – stačí  jediné rozhodnutí těch, které jsme si zvolili, aby jednali v našem zájmu.

Mirka Čejková, ředitelka Nadačního fondu pro protonovou terapii

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

16:14 Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

Světové agentury, vč. např. Bloombergu, zveřejnily počátkem týdne čísla převzatá od čínského statist…