Mirko Raduševič: 60 let Římských dohod

27.03.2017 18:50 | Zprávy

Když se před šedesáti lety v Římě sešli zástupci Francie, Německa, Itálie, Belgie, Nizozemska a Lucemburska vůbec se v té době nejednalo o země, které by měly Ev ropu někam dotáhnout.

Mirko Raduševič: 60 let Římských dohod
Foto: pixabay.com
Popisek: Řím, ilustrační foto

Británie se klubu šesti zemí odmítla účastnit. Britský premiér Harold Macmillan se pozastavil nad tímto podivným uskupením čtyř zemí, které Britové ve válce zachraňovali před dalšími dvěma a které se najednou daly dohromady. Jednalo se o dohodu odstraňovaní obchodních bariér a harmonizaci směnných kurzů.

Podívejme se na Británii po šedesáti letech, která je opět v jiném postavení a připadá jí, že se zbytek Evropy chová šíleně a že celek EU není schopný reagovat na potřeby doby. Jestliže jsme to v EU dotáhli tam, kde jsme, není divu. Již do vínku ji byla dána smlouvou podivuhodnost. Římská smlouva byla vytvořena v utajení, kdy její signatáři o ní nesměli mluvit ani se svými manželkami, natož aby něco oznamovali lidu dotyčných zemí. Další, italští organizátoři v roce 1957 nepřipravili pro smlouvu vytištění kopií, a tak účastníci podepisovali jen bílé prázdné papíry. Abychom si uvědomili další paradox, a to na příkladu Francie, kde vláda nahonem ratifikovala římskou smlouvu, neboť dopředu věděla, že se k moci dere generál Charles de Gaulle, který výslovně nesnášel pan-evropské projekty. V Německu se pro změnu negativně ke smlouvě postavil Ludwig Erhard a označil ji za „makro-ekonomický nesmysl". Proto později britský historik Tony Judt ve své knize "Postwar: A History of Europe Since 1945¨" trefně poznamenal, že EU byla založena na slabosti a nikoli na síle. To vše jen dokazuje, že Evropa, aby se stala kontinentem bez válek, tak to vůbec nebylo snadné a kontinent si musel  projít nejedněmi peripetiemi.

Jestliže se nyní v Římě sešli představitelé EU, mohli si gratulovat spíše k minulosti, že EU byla ještě před deseti lety nejbohatším kontinentem světa. Dnes je až třetí za Asií a Severní Amerikou. Po Brexitu EU ještě více schudne, neboť Británie představuje 17 procent hrubého domácího produktu EU, 12 procent z rozpočtu EU, tvoří polovinu jaderného arzenálu EU a asi 40 procent vojenských kapacit Unie.

Co nás nyní čeká? Zřejmě je to všem jasné. Opět se navrátíme k začátku k jakési utajené dohodě a vůdcovství opět připadne Německu a Francii. Jediný rozdíl je ten, že panuje určitý strach z jednání bývalých zemí východního bloku. Není proto divu, že došlo k hladkému znovuzvolení Donalda Tuska do čela Evropské rady a dochází k zákulisním jednáním s Polskem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Vláda zkomplikovala život nejen školám

13:57 Jiří Paroubek: Vláda zkomplikovala život nejen školám

Novela školského zákona obsahuje řadu pozitivních i kontroverzních změn a vytváří obcím jeden velký …