Mirko Raduševič: Čtvrtstoletí novodobé české pravice. S kmotry za zády

02.05.2016 18:03 | Zprávy

„Sám jsem byl před několika lety nespokojený s tím, jak vypadá politika v naší zemi, kam se vyvíjí společnost a chtěl jsem s tím něco udělat,“ píše Petr Fiala současný předseda ODS, která oslavuje 25 let svého vzniku.

Mirko Raduševič: Čtvrtstoletí novodobé české pravice. S kmotry za zády
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Staronový předseda ODS Petr Fiala

Proč byl nespokojený? Hledat odpověď lze v pokračování jeho projevu: „Každý by měl přemýšlet nad tím, jak může sám přispět k tomu, abychom žili v demokratické a svobodné zemi.“ Znamená to, že jsme se po roce 1989 ocitli v nedemokratické a nesvobodné zemi?

Proces po roce 1989 je dostatečně známý a popsaný jako rychlé vygenerování ekonomické transformace s belháním se občanské společnosti za hospodářskou transformací. Rychleji se vzpamatovala scéna politické strany, a to právě pravicové  - ODS. K tomu Přemysl Sobotka poznamenává: „Rychle se ukázalo, že Občanské fórum je velmi nesourodé. Zahrnovalo v sobě prakticky všechny politické proudy, od levice po pravici. A tak jeho rozpad byl jen otázkou času. Vznikly z něho dvě relevantní strany, neboť bylo jasné, že obnova parlamentní demokracie bude vyžadovat silný stranický systém. Občanské hnutí, které si z OF odneslo nesourodost a také váhavost, zda být stranou nebo hnutím. A Občanská demokratická strana s pravicovým programem.“ Dodejme, že v té době vznikal rovněž třetí politický subjekt Občanská demokratická aliance – ODA.

Z historie

Pro dokreslení situace: V červnu 1990 proběhly volby do Sněmovny lidu Federálního shromáždění, volby do Sněmovny národů Federálního shromáždění i volby do České národní rady. Občanské fórum v nich získalo okolo poloviny hlasů a dočasně se stalo dominantní silou české politiky. Další strany byly představovány Komunistickou stranou Československa, Hnutím za samosprávnou demokracii - Společnost pro Moravu a Slezsko a Československou stranou lidovou.

V roce 1992 se začíná profilovat levice a do voleb červnových voleb se hlásí jednak Levý blok ( Komunistická strana Čech a Moravy a Demokratická levice ČSFR, který zaniká v roce 1994 a nově vzniklá Československá sociální demokracie – 24. a 25.března 1990 se koná tzv. obnovovací sjezd ( ve volbách 1992 získává pouze 16 mandátů). Jsou zde v té době pochopitelně další strany. Zmínka tohoto druhu je právě proto, neboť v polovině devadesátých let se u nás profiluje na pravici ODS a levici ČSSD (volby 1996 ODS – 68 mandátů a ČSSD – 61 mandátů). O této mocenské paritě lze mluvit až do roku 2010, kdy výrazně vstupuje na scénu další, a to pravicový subjekt TOP 09 ( ČSSD – 56 mandátů, ODS – 53 mandátů a TOP09 – 41 mandátů).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Co nám už toho ministr Válek nakecal

15:26 Jiří Halík: Co nám už toho ministr Válek nakecal

Konkurs na Kecala v Prodané nevěstě do ND Praha v podání vládních činitelů.