Mirko Raduševič: Michael Ratner - Bojoval s americkými prezidenty

28.05.2016 19:54 | Zprávy

Známe WikiLeaks ale neznáme Michaela Ratnera. Zemřel před čtrnácti dny na rakovinu ve věku dvaasedmdesáti let, ve Východní Evropě neznámý. Západ oplakával ztrátu jednoho z největších bojovníků za lidská práva a spravedlnost ve světě, který se nebál ani amerických prezidentů. V bývalém socialistickém bloku zůstával nepovšimnut. Tak alespoň splňme dluh po jeho smrti.

Mirko Raduševič: Michael Ratner - Bojoval s americkými prezidenty
Foto: pixabay.com
Popisek: USA- ilustrační foto

Jak bylo shora naznačeno, nejvíce se proslavil jako advokát - obhájce Julia Assange, ale ještě dávno předtím jako vůdčí osobnost, kdy s dalšími advokáty žalovali americkou vládu pro nezákonné věznění osob na vojenské základně Guantánamo. K založení amerického Gulagu na Guantánamu posloužil v roce 2002 Bushově vládě zákon „The Military Commission Act“, který umožňuje vojenským komisím vynášet rozsudky, včetně trestu smrti. Michael Ratner se stal ředitelem nevládního Centra pro ústavní právo (Center for Constitutional Rights –CCR ) se sídlem sídlem v New Yorku založeného v roce 1966 levicově smýšlejícím právníkem Williamem Kunstlerem a dalšími právníky. Toto centrum, které Rater vedl čtyřicet let, se stalo centrem právníků bojujících proti Guantánamu a advokátů věnujících se tomuto problému bylo kolem pěti set.

V článcích věnovaných úmrtí Michaela Ratera se popisují nejen jeho právnické kvality, ale se také zdůrazňuje jeho smysl pro spravedlnost ve světě. „Celé půlstoletí svého života zasvětil Michael Rater spravedlnosti,“ píše se v článku na serveru britského deníku The Guardian nebo na americkém serveru Salon. Odvážil se Raterkritizovat Spojené státy za to, s jakou lehkostí vstupují do válek a požadoval, aby americkému prezidentovi bylo odejmuto právo vyhlašovat válku bez souhlasu Kongresu. Svým právním zastupováním Assange, Manninga a Snowdena (na snímku vpravo Rater druhý zleva) doufal v to, že jejich výpovědi dají veřejnosti možnost nahlédnout na válečné zločiny, které média zatajují nebo relativizují. Podle něj všechny tyto války vedené takzvaně ve jménu demokracie a lidských práv pouze otevírají dveře ekonomické exploataci prostřednictvím přírodních zdrojů.

Během své právní kariéry od roku 1971, kdy absolvoval práva na Kolumbijské univerzitě, žaloval celkem tři americké prezidenty - Ronalda Reagana, Billa Clintona a George W. Bushe. Byl vášnivým zastánce impeachmentu, a to za neoprávněné věznění, mučení osob, kdy byl uveden v omyl americký Kongres. Zejména se to týkalo Bushovy války v Iráku. Podával žalobu pro porušování ústavy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

15:57 P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

Neochota nebo neschopnost ruského prezidenta Putina rychle ukončit konflikt s Ukrajinou povede ke st…