Balkán je Evropou všeobecně považován za sud s prachem (připomenul to ve včerejším rozhovoru srbský premiér Vučić v deníku Die Presse - „Ein Funke kann die Region in Brand setzen“ ). K vědomí této skutečnosti a stému výročí první světové války založila před rokem uvedenýsummit německá kancléřka Angela Merkelová společně s ministrem zahraničí Frankem-Walterem Steinmeierem. V Berlíně se tehdy řešil problém imigrantů, Řecka a Ukrajiny, ale ne do té míry jako letos. Otázka Západního Balkánu zněla poklidnějším tónem. Díky letos zvýrazněným problémům s imigranty by se mohlo zdát, že běžná problematika summitu s přičleňováním balkánských zemí do EU se zdá nadbytečná, ale i zde je, co řešit. V Evropě se názorně ukazuje, jak vše souvisí se vším. Změna, přeženeme-li to, spočívá v tom, že se neřeší problémy s korupcí, jako se tomu stalo s rekonstrukcí kostelu v Transylvánii za peníze EU (viz ), ale hledá se způsob, jak odolat přílivu běženců balkánskou cestou. Všem je jasné, že tato cesta se v zimě stane pro utečence jedinou a problém se zněkolikanásobí. Obecně se předpokládá, že zavřete-li dveře, polezou utečenci do Evropy oknem i komínem. To se stalo mottem druhého summitu, i když se o tom veřejně nemluví.
Ostatně maďarský novinář Gábor Bódis tvrdí, že plot, který Maďarsko staví na srbských hranicích, má pouze význam politický vůči maďarské populaci a utečencům nezabrání v přechodu hranic. Stejný význam má i akce, kdy maďarská vláda chce zákonem rozhodnout o rozestavení vojska na hranici. Vše je to podle něj jenom humbuk, aby lidé uvěřili, že vláda něco podniká. „Rovněž maďarská televize neukazuje děti uprchlíků, neboť by to mohlo vyvolat u lidí sympatie s nimi. Navíc televize nikdy nepoužije výraz uprchlík, ale migrant,“ říká Gábor Bódis.
Proto je sice hezké společné prohlášení rakouského a německého ministra zahraničí Kurze a Steinmeiera: „Myšlenka sjednocené Evropy nebude naplněna, dokud v EU nebudou země západního Balkánu,“ ale dnes na pořadu jednání bude palčivější evropský problém. Spíše z jejich prohlášení lze vyjmout větu, že Evropa má strategický zájem o tyto země a měl by proto, zde vládnou pokoj, mír a stabilita. Což díky dnešní situaci je zbožné přání.
Srbsko na summitu bude nabízet schopnost pomoci s uprchlíky, ale upozorňuje ústy svého premiéra Vučiće, že migranti zde nechtějí zůstat, neboť vědí, že Srbsko jako chudá země mnoho nenabídne. „ I přes maďarský plot uprchlíci v něm nachází díry, hledají je také na rumunských a chorvatských hranicích. V Srbsku z celkového počtu osmdesát tisíc uprchlíků pobývá 10 až 20 tisíc. Tento počet se však v zimě zdvojnásobí,“ podtrhuje srbský premiér a tvrdí, že uprchlíci nechtějí v Srbsku ani čekat na možný německý nebo rakouský azyl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV