Mirko Raduševič: Válka měla pomoci Maastrichtu. Švejk ve Slovinsku

28.06.2016 13:28 | Zprávy

Francouzský prezident Francois Mitterand se vydal s německým kancléřem Helmuterm Kohlem na procházku po pláži německého ostrova Borkum a jejich slova se v srpnovém dnu roku 1992 nesla silným větrem k tlumočníkům.

Mirko Raduševič: Válka měla pomoci Maastrichtu. Švejk ve Slovinsku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

O čem se bavili, pak opakovali pro média. Nebylo to pochopitelně o počasí, ale o historické Maastrichské smlouvě, jak přesvědčit dvanáctku Evropského společenství k radikální změně směrem k Evropské unii.

„Evropské společenství je nejlepší šance, kterou máme, abychom uchránili naše občany před válkou," řekl prezident Mitterand. Na což německý kancléř přitakal: „Ano, Maastrichtská smlouva je smluvní základ, který umožní vybudovat solidní evropskou střechu.“

Tehdy v roce 1992 se na evropském pozadí míhaly blikající obrazy dělostřelecké palby v Sarajevu a role, kterou by měla převzít Evropská komise k zastavení masakru v bývalé Jugoslávii se již tehdy musela jevit jako směšná a beznadějná. Přesto Helmut Kohl po procházce na pláži hřímal do médií: „Když vidíme obrazy teroru v Jugoslávii, musíme pochopit, že jediná naše možná budoucnost je sjednocená Evropa.“

Tehdejší předseda francouzské socialistické strany Laurent Fabius se nezdržel prorockého výkřiku: „Když vyhrajeme,“ myslel zastánce Maastrichtu, „Evropa vyhraje, když prohrajeme – je to prohra Evropy.“ Již tehdy se oponenti nejvíce děsili vzniku Evropské komise a její činnosti.

Tento delší úvod slouží nejen k popisu tehdy se tvořící nové koncepce EU a tandemu Francie-Německo, ale zejména poukazuje na vůdčí roli, kterou se Německu zachtělo opět v Evropě hrát. Začátek role začal před dvaceti pěti lety ve Slovinsku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Myslíte, že zas nastane doba, kdy se bude moci říkat skutečná pravda?

Co hodláte jako strana v případě úspěchu udělat proto, aby se opět smělo problémy nazývat skutečnými jmény, aniž byste pak čelil nějakému stíhaní třeba za xenofobii, rasismus, či nařčení, že jste proruský atd?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 4

15:16 Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 4

Neúspěšný pokus Romana Šulyoka o povolení obnovy řízení, o němž jsem se zmínil v předchozím článku b…