Mirko Raduševič: Válka měla pomoci Maastrichtu. Švejk ve Slovinsku

28.06.2016 13:28 | Zprávy

Francouzský prezident Francois Mitterand se vydal s německým kancléřem Helmuterm Kohlem na procházku po pláži německého ostrova Borkum a jejich slova se v srpnovém dnu roku 1992 nesla silným větrem k tlumočníkům.

Mirko Raduševič: Válka měla pomoci Maastrichtu. Švejk ve Slovinsku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

O čem se bavili, pak opakovali pro média. Nebylo to pochopitelně o počasí, ale o historické Maastrichské smlouvě, jak přesvědčit dvanáctku Evropského společenství k radikální změně směrem k Evropské unii.

„Evropské společenství je nejlepší šance, kterou máme, abychom uchránili naše občany před válkou," řekl prezident Mitterand. Na což německý kancléř přitakal: „Ano, Maastrichtská smlouva je smluvní základ, který umožní vybudovat solidní evropskou střechu.“

Tehdy v roce 1992 se na evropském pozadí míhaly blikající obrazy dělostřelecké palby v Sarajevu a role, kterou by měla převzít Evropská komise k zastavení masakru v bývalé Jugoslávii se již tehdy musela jevit jako směšná a beznadějná. Přesto Helmut Kohl po procházce na pláži hřímal do médií: „Když vidíme obrazy teroru v Jugoslávii, musíme pochopit, že jediná naše možná budoucnost je sjednocená Evropa.“

Tehdejší předseda francouzské socialistické strany Laurent Fabius se nezdržel prorockého výkřiku: „Když vyhrajeme,“ myslel zastánce Maastrichtu, „Evropa vyhraje, když prohrajeme – je to prohra Evropy.“ Již tehdy se oponenti nejvíce děsili vzniku Evropské komise a její činnosti.

Tento delší úvod slouží nejen k popisu tehdy se tvořící nové koncepce EU a tandemu Francie-Německo, ale zejména poukazuje na vůdčí roli, kterou se Německu zachtělo opět v Evropě hrát. Začátek role začal před dvaceti pěti lety ve Slovinsku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

koalice

Jít do voleb s komunisty jste odmítl. Co ale jít s nimi případně do vlády? A šli byste do vlády s SPD a ANO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filip Šebesta: Odevzdat se do rukou spolkového kancléře

16:14 Filip Šebesta: Odevzdat se do rukou spolkového kancléře

Český premiér se v Berlíně honosil svým negativním postojem k partnerům ve Visegrádské skupině a pot…