Americký neoliberál a politolog Joseph Nye z Harvardské univerzity ( , jejímž byl děkanem, ) přišel v roce 1990 s pojmem měkká moc (viz knihy Bound to Lead: The Changing Nature of American Power a Soft Power). Zřejmě proto byl v roce 2008 vybrán mezi dvacet nejvlivnějších vědců. Nyní se pojem měkká moc stal naprosto běžný a měří se jeho index.
Zatímco se tvrdá moc (hard power) spoléhá na složku především vojenskou a ekonomickou, měkká moc (soft power) těží z atraktivity nabízených hodnot, institucí, dále se spoléhá na diplomatickou infrastrukturu, schopnost vytvářet mezinárodní normy a standardy chování. Je toho pochopitelně daleko více a spadá tam také oblast vědy, kultury a další.
Měkká moc se měří, existuje její index a vytváří se pořadí v tomto pohledu nejúspěšnějších – to je nejsilnějších zemí světa. Řada institucí koncentrujících se na politiku se tím zabývá. Naposledy s žebříčkem měkké síly přišel britský institut Portland communications, který se odvolává na zmíněného politologa Josepha Nye, na jeho tři pilíře měkké síly: politické hodnoty, kultura a zahraniční politika. Tyto tři kategorie institut Portland rozšiřuje do šestasedmdesáti metrik prostřednictvím šesti dílčích indexů objektivních dat (Government, Culture, Education, Global Engagement, Enterprise, Digital) a sedmi kategorií dat získaných z mezinárodního šetření. Sedmdesát procent údajů z průzkumu je získáváno z dostupných dat (kultura, obchod, státní správa, vzdělávání atd.) a třicet procent zbývá na šetření v pětadvaceti zemích za účasti 10500 respondentů, kterým je k hodnocení nabídnuto šedesát vybraných států světa.
Soft power a real-politika
Institut Portland communications v souvislosti se svým průzkumem mluví o „novém světě“ a tvrdí, že v tomto „novém světě“ si jednotlivé země světa uvědomují, že spíše než spoléhání se na vojenskou sílu a ekonomickou moc – tj. tradiční tvrdou sílu, může žádoucí a kýžený cíl přinést měkká síla. „Je to schopnost dokázat podpořit spolupráci a umět vytvořit struktury. Znamená to přilákat a přesvědčit, spíše než nutit, což funguje lépe. Moc existovat s ostatními, může být účinnější než moc nad ostatními,“ píše se ve zprávě institutu, který se odvolává na teorii zmíněného politologa Josepha Nye.
K výsledkům průzkumníci uvádí, že ukazuje, jak budování soft power je dlouhodobou záležitostí, neboť výsledky loňského roku se mnoho neliší od letošního. Co však institut Portland tvrdí i po dvouletém zkoumání tohoto fenoménu je prokazatelným faktem, že „měkká síla“ roste rychleji v Severní Americe a Asii než v Evropě. Ve zprávě toto experti Portland communications vysvětlují tím, že v Evropě pokračují ekonomické problémy, dále jsou zde problémy s uprchlickou krizí, což přispívá ke zvýšení nestability a podpora politických stran lidmi se míjí. To vše dohromady mělo způsobit, proti loňsku, pád „měkké síly“ Evropy v pořadí světové tabulky „soft power“. Na rozdíl od Evropy je na vzestupu Asie – země jako Čína, Japonsko si polepšily.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV