Miroslav Kulhavý: Jaká bude Evropa v roce 2050?

08.08.2021 9:52 | Komentář

Mnozí přední politici v celé EU se položení takovéto otázky vyhýbají jak čert kříži. Budeme-li sledovat dlouhodobé trendy, je možné dle nich učinit kvalifikovaný odhad; nejsem prognostik (m.j. ti od tématu také utíkají) a nebudu hledat výslednici třiceti let politického vývoje, ale jsou vývojové stálice, které bez silového zásahu svůj trend nezmění.

Miroslav Kulhavý: Jaká bude Evropa v roce 2050?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Muslimové

Oprávněnost položení takovéto zásadní otázky od současného důchodce je v pohledu na dnešní 3. generaci, potažmo vnoučata, tedy na ty, kteří za 30 let budou uživateli toho, co jim dnes připravíme. Zatím se není zrovna moc čím chlubit – vím, zde je možná názorová jinakost.

Zcela jistě bude například pokračovat digitalizace všeho, co jen bude možné, dále snaha o snižování různých odpadů zatěžujících přírodu také nezmizí a bude ve stálém střetu s výrobou, směřující ke zvýšení kvality života ve všech směrech. Příklad: omezí se letecká přeprava? Potlačí se z více jak 90% užívání spalovacích motorů?

Jeden vývojový trend však může vše ovlivnit, vše změnit a nejde jednoznačně stanovit vývoj a výsledek. Tou velkou neznámou je stěhování Afriky do Evropy plus další příliv běženců z asijských muslimských zemí. Tak jak v Česku i přes detailní znalost situace není (zatím) politická vůle vyřešit příživníky – pobírače dávek cca 40% cikánské minority, tak stejnou neschopnost lze najít u řady záp. evropských zemí, které nejsou schopny (a to po řadu desetiletí!) vynutit si na islámské minoritě dodržování platných zákonů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

budoucnost , Evropa , islám , migrace , Kulhavý

autor: PV

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…