Zřejmě jen člověk, který by se právě vrátil z Marsu, by považoval výsledek senátních voleb za potvrzení spokojenosti občanů se současnou vládou. Přesto je tak mnohými interpretován. Pokusím se tedy o jiný pohled.
Větší část občanů, která dorazila k volbám (dvakrát podtrhuji), volila pokračování současné politiky, neboť ji pokládají za správnou a pro sebe výhodnou. Volili též ostřílené senátní matadory, se kterými mají dobrou zkušenost, že vedle zákonodárné činnosti, která by měla být jejich jedinou náplní práce, dokáží svými kontakty též uloupnout něco navíc do rozpočtu svého volebního okrsku či města.
Menší část občanů, která dorazila k volbám (opět dvakrát podtrhuji), volila proti kandidátům současné vlády v různých seskupeních nebo nezávislé kandidáty.
Drtivá část občanů s volebním právem, neuvěřitelných 80,66%, zůstala při 2. kole senátních voleb doma.
Stálo by za seriózní průzkum zjistit, co je k tomu vedlo, zda spokojenost se současným stavem státu nebo politická apatie vycházející z přesvědčení, že stejně jejich hlas nic nezmůže, neboť ať vládne Petr nebo Pavel, jejich život to nezmění či nějaké jiné motivy.
Navíc se nenašel nikdo, kdo by jistě nemalou část nespokojených občanů reprezentoval lépe a vhodněji, než Andrej Babiš nebo Tomio Okamura.
(Mimochodem, pokud chtěl Andrej Babiš učinit ze senátních voleb skutečně referendum o vládě, měl sám osobně kandidovat proti Vystrčilovi, se všemi riziky, které by to přinášelo.)
Probruselská, proamerická a proukrajinská politika bude tedy nadále pokračovat, a to se všemi pozitivními a negativními důsledky, a to až do doby, kdy nespokojení lidé místo toho, aby se zvedli a šli k urnám, povstanou a vyjdou ve velkém do ulic. Dramatické rozdělení národa, který nenachází společného jmenovatele, se nadále prohloubilo.
Je také nejvyšší čas změnit volební zákon, který umožňuje zvolit předsedou senátu, tedy druhého nejvyššího ústavního činitele, senátora, jehož zvolilo 23.273 oprávněných voličů, tedy 0,36%, a který bude zvolen částí senátorů, kterou dohromady zvolil též jen zlomek zlomek oprávněných voličů.
Nálepkování senátorů, kteří nejsou vládě a spřízněným mediím po chuti, právě započalo:
„Její úspěch je pro mě velkým otazníkem a vykřičníkem, protože mě děsí to, že zvítězila paní, která se nezdráhá stát na pódiu se stejnými lidmi, kteří se nezdráhají říkat, že bychom měli vystoupit z EU, z NATO a že bychom měli jít prosit o plyn pana Putina. Toto mě děsí, protože já si myslím, že Putin bude jednou prohlášen válečným zločincem. Já jsem o tom osobně přesvědčená,“ zdůraznila neúspěšná protikandidátka Jany Zwyrtekové Hamplové Šárka Jelínková v televizní rozpravě, kam prvně jmenovaná nebyla pozvána.
Bývalý senátor Václav Hampl před její volbou varoval: „Moje nejvíc hořké zklamání těchto voleb – o 230 hlasů vyautovaná skvělá ženská a senátorka Šárka Jelínková. A to ve prospěch nestydaté dezinformátorky (příjmení Hampl/ová bohužel není zárukou skvělosti).“
Daniela Kovářová se stala senátorkou. Sexuální obtěžování považuje za přirozenou věc a chce bojovat za „normální svět“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV