Miroslav Macek: Fiala je v EU za šaška, nikdo ho nebere vážně

15.09.2022 15:33 | Komentář

Čtvrteční glosy Miroslava Macka.

Miroslav Macek: Fiala je v EU za šaška, nikdo ho nebere vážně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Macek

Přišel mi dopis od České správy sociálního zabezpečení, že se mi od září zvyšuje procentní část důchodu o 5,2%. Což by bylo potěšující, kdyby to bylo způsobeno skvělou výkonností české ekonomiky a tedy možností přidávat důchodcům, a to bez toho, že by se zvyšoval státní, tedy i můj, dluh.
V obálce byl ovšem též dopis ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, který pokládám za nehoráznou předvolební agitku. Jednak se chlubí, kterak zvyšuje důchody, ač je to ze zákona vzhledem k inflaci povinnost, na kterou nemá žádný vliv. Také věta „Procentní výměra Vašeho důchodu naroste o 5,2%, neboť právě tímto tempem rostl i index Vašich životních nákladů“ je při inflaci přesahující 17% podivuhodná, stejně jako věty „Zadlužili jste se v minulosti Vy nebo někdo z Vašich blízkých u veřejnoprávních institucí? Pak zvažte využití akce Milostivé léto, která potrvá jen od 1. září do konce listopadu 2022.“
Dopis pak končí slovy:
Rád bych Vás ujistil, že vláda velmi pozorně vnímá problémy, kterým společně čelíme: zdražování, válka na Ukrajině nebo schodek státního rozpočtu. Pro mnohé je současná doba překvapením, ale my, kteří jsme už něco zažili, dobře víme, že v každé krizi se vracíme k moudrosti našich předků, kteří si prošli daleko horšími časy, než jsou ty současné. Víme, že se nesmíme nechat rozdělit či poštvat proti sobě, musíme táhnout za jeden provaz a pomáhat si navzájem.

Poslanci Evropského parlamentu ve středu podpořili zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na výrobě energie v EU na 45 procent do roku 2030. Zákonodárci odhlasovali také přísnější cíle pro energetickou účinnost, když chtějí snížit konečnou spotřebu energie o 40 procent proti projekcím z roku 2007.
Raději bez komentáře.

Z rozhovoru Parlamentních listů s makroekonomem Jaroslavem Šulcem:
Jestli se pan ministr Síkela nebo Stanjura nebo premiér Fiala ohání nějakými minoritními akcionáři, tak ať řeknou, že to jsou americké hedgeové fondy, které si nepřejí, aby byly jejich zisky znárodněny. Vždyť je to tak jednoduché, proč se tak kličkuje? Otázka zní: mají přednost české domácnosti, česká ekonomika, česká společnost před americkými hedgeovými akcionáři ČEZ? Tečka, hotovo, k tomu není moc co dodat.
Tahle vláda prostě neumí vládnout. Její členové nemají kvalifikaci k tomu, aby mohli tuto republiku řídit. To jsou političtí reprezentanti pěti obskurních politických seskupení, která se dostala k moci volebním paradoxem. A co mohla, to zdevastovala. Proto si říkám: „Fialo, běž od toho. Čím dřív, tím líp. S celou touhle partou.“
Celá proukrajinská hysterie je jenom protiruská hysterie, to není o ničem jiném. Ukrajinská vláda je ta nejzkorumpovanější v Evropě. A s těmi se kamarádíme a těm vycházíme vstříc? Kam jsme se to dostali?

Čtenář glos T. M. M. mi napsal:
Skutečnost, že EU zveřejnila své ceny pro zastropování jen den poté co naše vláda ty její a dále, že ty evropské ceny jsou výrazně nižší, to vše nám ukazuje mnoho skutečností. Kromě jiného to, že vedení EU ani předsednické zemi nesdělilo, jakým směrem uvažuje a co míní udělat. Že vláda předsednické země se o záměrech EU dozvídá také až z novin. Prostě neskutečná blamáž a dýka do zad tolik proevropského premiéra Fialy. Je v EU za šaška, nikdo ho nebere vážně, nikomu nestojí ani za to, aby mu řekli, jakým směrem uvažují. My všichni ovšem v jeho (asi dobrovolné) roli onuce v tom jedeme s ním.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

zvyšování daní

Stanjura navrhuje přesun u některých služeb a zboží z nižší sazby do vyšší. Co vy na to? A co naopak? Nemyslíte, že by stálo za úvahu třeba u nějakých komodit a služeb snížit? Např. ovoce a zelenina, dětské kroužky.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Z doby, kdy se debatovalo o přistoupení Ruska k EU

20:44 Jiří Paroubek: Z doby, kdy se debatovalo o přistoupení Ruska k EU

Bývalý předseda Sociálnědemokratické strany Německa a později spoluzakladatel strany Levice a její v…