Miroslav Macek: Hořké ovoce americké vlastní politiky

13.05.2022 9:01 | Glosa

Páteční glosy Miroslava Macka

Miroslav Macek: Hořké ovoce americké vlastní politiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Macek

„Nemáme žádnou jistotu, že boje na Donbasu fakticky ukončí válku, i kdyby dosáhli Rusové úspěchu,“ řekla Avril Hainesová, ředitelka úřadu amerických výzvědných služeb (DNI). Na senátním výboru pro ozbrojené složky vylíčila podle CNN „ponurou a nejistou“ představu další etapy ruské ofenzivy a varovala, že po více než dvou měsících války nejsou zřejmé žádné známky jejího ukončení. Zpravodajské zdroje podle šéfky americké výzvědné služby soudí, že se Putin „připravuje na dlouhodobý konflikt na Ukrajině, během kterého hodlá dosáhnout dalších cílů mimo Donbas“.
Hm, tvrdím od počátku konfliktu, že Putinovým cílem nikdy nebylo dobytí Ukrajiny, ale Donbasu a jižní Ukrajiny s přístupem k Azovskému a Černému moři, neboť v okamžiku, kdy Ukrajina zůstane bez přístupu k Černému moři, stává se pro Američany a NATO bezcenná, stejně jako Zelenskyj.
Ostatně, Set G. Jones, ředitel Mezinárodního bezpečnostního programu v americkém Středisku strategických a mezinárodních studií poukázal na skutečnost, že poměr počtu ruských vojáků k počtu obyvatel Ukrajiny byl 3,4 vojáků na 1000 obyvatel, a s tímto počtem nelze udržet žádné území. Tento poměr byl vždy při minulých úspěšných operacích daleko větší, například 89,3 sovětských vojáků na 1000 německých obyvatel v roce 1945 nebo 19,3 amerických vojáků na 1000 obyvatel v Kosovu v roce 2000 či 17,5 roku 1995 v Bosně (1995). V Iráku připadalo na 1000 Iráčanů 6,3 amerických a spojeneckých vojáků.
Pokud chcete o ruské strategii na Donbasu vědět víc, nalistujte si na youtube výklad rakouského vojenského odborníka z vídeňské Tereziánské vojenské akademie Markuse Raisnera, který vám to u mapy dokonale vysvětlí.

***

Neobvykle kriticky se vyjádřil k ruské invazi bývalý čínský velvyslanec na Ukrajině Kao Jü-šeng. Rusko podle něj směřuje k definitivní porážce, kterou podkopávají neúspěchy ekonomické a vojenské politiky ruského prezidenta Vladimira Putina. Informoval o tom hongkongský list Phoenix media.

Anketa

Souhlasíte s trvalým umístěním vojsk jiných členských států NATO na území ČR?

4%
94%
hlasovalo: 36467 lidí

***

„Můj odhad je, že Rusové neprohrávají, možná nějak dramatický nevítězí, ale určitě nevítězí Ukrajinci. Je potřeba počítat s tím, že dřív nebo později Rusové Donbas obsadí. Zatím obsadili osmdesát procent toho území,“ upozornil generál Andor Šándor, bývalý šéf vojenské rozvědky. Putin svým projevem 9. května podle Šándora dal najevo, že není jeho cílem jít mimo Donbas. „Ví dobře, že pokud Donbas dobude celý a bude kontrolovat celé pobřeží včetně přístavů a kontroluje moře, má spojnici Krymu s pevninskou federací a zároveň totálně ekonomicky zničí Ukrajinu,“ zdůraznil.

***

Global Times:
Americký prezident Joe Biden konečně začal zvažovat možnost odstranění cel na čínské zboží ve snaze ovlivnit tak raketově rostoucí inflaci, což je počin, který měl být učiněn již dávno.
Váhání Bidenovy vlády učinit tento krok bylo způsobeno zvažováním, jestli výhody, které to přinese občanům, stojí za opuštění politických cílů, vypichují komentátoři.
Biden v úterním provolání k národu prohlásil, že zruší některá cla na čínské zboží, aby tak pomohl snížit rostoucí ceny a poznamenal, že zváží celkové odstranění těchto cel.
„Předpokládáme, že by to mohlo mít velice pozitivní účinek,“ řekl Biden a dodal, že zrušení všech cel se právě diskutuje.
Gao Lingyun z Čínské akademie sociálních věd v Pekingu k tomu poznamenal, že Bidenova slova, která přišla po podobných prohlášeních amerických vládních činitelů, ukazují obavy a zoufalství ze zhoršující se inflace.
Již předtím prohlásily ministryně financí Janet Yellenová, tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová a ministryně obchodu Katherine Taiová, že vše nasvědčuje tomu, že by odstranění cel mohlo pomoci snížit rostoucí ceny.
Poslední data ukazují, že index spotřebitelských cen v dubnu stoupl o 8,3%.
Současné dilema Bidenovy administrativy je hořkým ovocem americké vlastní politiky, neboť sužující inflace je výsledkem vysokých cen energií, předchozí rozhazovačné měnové politiky a zavedení cel na čínské zboží.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Jaké řešení nabízíte VY?

Proč jako politička vládní strany, ke všemu za Prahu nepomůžete vyřešit situaci s uprchlíky? Vždy jste se prezentovala jako schopná politička, co rozumí sociální politice a je pravda, že jste se jí věnovala, ale zdá se, že jen do té doby, než ze slov došlo na činy, ptotože jak vám kritika šla, tak t...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto se o Ukrajině moc neví. Důležité. Bobošíková předkládá

13:42 Toto se o Ukrajině moc neví. Důležité. Bobošíková předkládá

„Víte, kolik zbraní z celého světa putuje na Ukrajinu? Víte, že Ukrajina je podle globálního indexu …