Miroslav Macek: Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla

15.03.2023 10:02 | Glosa

Středeční glosy Miroslava Macka

Miroslav Macek: Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla
Foto: Archiv PL
Popisek: Miroslav Macek

Škodě Auto v loňském roce výrazně klesl provozní zisk, který se meziročně propadl o 42 procent na 628 milionů eur (14,9 miliardy Kč). Hlavním důvodem poklesu je válka na Ukrajině.
Tolik nepravdivá zpráva. Hlavním důvodem poklesu přece není válka na Ukrajině, ale připojení se Německa a Volkswagenu k americkým protiruským sankcím. 

Anketa

Je v pořádku hrozit blokádami vládních budov?

94%
5%
hlasovalo: 49423 lidí

***

Rada EU navýšila mírový fond pro dodávky zbraní Ukrajině o 2,2 miliardy eur.
Dodávám:
Dokonalá ukázka orwellovského titulku aneb Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla!

***

Ruská stíhačka Suchoj SU-27 v úterý při incidentu nad Černým mořem zasáhla vrtuli amerického bezpilotního letounu MQ-9 Reaper, uvedla americká armáda. Z její tiskové zprávy vyplývá, že ruský stroj do amerického vrazil. Dron se zřítil do moře poté, co jej musely americké síly samy sestřelit.
„Přibližně v 7:03 SEČ jeden z ruských letounů Su-27 zasáhl vrtuli MQ-9. Americké síly musely MQ-9 v mezinárodních vodách sestřelit. Několikrát před kolizí Su-27 vypustily palivo a letěly před MQ-9 bezohledným, ekologicky nešetrným a neprofesionálním způsobem,“ popsala americká armáda incident.
„Naše letadlo MQ-9 provádělo rutinní operace v mezinárodním vzdušném prostoru, když bylo zachyceno a zasaženo ruským letadlem, což mělo za následek havárii a úplnou ztrátu MQ-9,“ řekl generál amerického letectva James B. Hecker a dodal: „Ve skutečnosti tento nebezpečný a neprofesionální čin Rusů téměř způsobil havárii obou letadel.“
Drony General Atomics MQ-9 Reaper patří k páteři flotily dronů amerického letectva. Hlavní problém je v tom, že nejsou příliš dobře chráněné a je v podstatě snadné je sestřelit.
Malý počet jich létá i na misích CIA, na nichž mají k dispozici speciální střely Hellfire R9X, známé jako „Létající čepele“. Reapery se úspěšně zhostily misí na místech, jako je Irák, Afghánistán, Jemen a Somálsko.
Tolik zpráva. Dodávám:
Zvláště poslední odstavec o výčtu úspěšných misí je mimořádně vtipný…

***

Audit 209 soch, který objednala vláda Walesu, doporučuje odstranit z veřejného prostoru sochy některých „mocných bílých mužů“, například admirála Nelsona nebo vévody Wellingtona, neboť vzhledem k jejich historickým skutkům by mohly urážet „moderní různorodou veřejnost“.
Moderní blbost je vskutku různorodá a o to nebezpečnější…

***

Konečně se obejdeme bez ruského plynu. Výdaje EU na nákup zkapalněného a potrubního plynu ze zbytku světa vzrostly v roce 2022 3,3 krát, na 208 miliard eur.

***

Otázka na Donalda Trumpa:
„Měli bychom podpořit změnu režimu v Rusku?“
Odpověď:
„Američané by měli podpořit změnu režimu v USA.“

***
Jay Newman, portfolio manažer z Elliott Management aneb za vším hledej peníze:

Na všech stranách slyšíme o dalších ekonomických sankcích proti Rusku. Ruská centrální banka, další ruské banky a společnosti, ruští oligarchové a každý, kdo jim pomáhá, má zablokované své majetky. Od Davosu po Aspen američtí berní úředníci používají ve velkém měřítku tuto silnou ekonomickou zbraň.
A proč ne? Úspěch se zdá být působivý. Americké úřady ukotvily jachty, uzemnily letadla, zablokovaly stovky milionů dolarů Ruské centrální banky a odstřihly Rusko od globálního systému SWIFT.
Sankce jsou starodávnou hrou: již roku 432 před naším letopočtem Athény drtily své protivníky tím, že jim zakazovaly prodávat na athénských tržištích.
Pro vládu USA se však ve 21. století staly hlavním nástrojem zahraniční politiky. Více než 10.000 osob a tucty států ve světě jsou subjektem amerických sankcí.
Avšak více než 100 zemí se k tomuto úsilí nepřipojilo. Proto také nafta z Uralu stále proudí do Asie, Turecka a Afriky a obilí Černým mořem do světa.
Tím neříkám, že bychom neměli podporovat Ukrajinu - měli bychom a musíme. Ale zatímco nám dává smysl finančně poškozovat námi označené nepřátele - Rusko, Čínu, Irán, Severní Koreu - formuje se koalice, která hledá cesty k obejití sankcí a chrání se proti riziku sankcí budoucích.
Většinou se jedná o nahrazení dolaru jako světové náhradní měny. Jestliže budete držet své finanční rezervy v jiných měnách nebo je vyměníte za zlato či jiné komodity, jste na půl cestě do bezpečí.
Vezměte si Čínu, pro kterou je odstranění a diskreditace dolaru klíčovou součástí „vítězství bez boje“, a kterou sankce přiměly zvýšit toto úsilí, přičemž mnoho států se k ní přidalo.
Chór expertů sice stále trvá na tom, že k dolaru neexistuje alternativa, ale není to pravda. Dolar bude dominovat tak dlouho, pokud bude sloužit zájmům těch, kteří jej používají. Jakmile však držení majetku v dolarech pro ně začne být riskantní, objeví se jiné obchodní nástroje. Ostatně, už se objevují.
Čínský lídr Xi Jin se loňského roku setkal v Rijádu se saudským korunním princem a saudskoarabskou naftu bude Čína nakupovat za své yuany.
Nemylme se: odklon od dolaru zasadí velkou ránu mezinárodnímu postavení USA. Skončí dny, kdy jde tisknout jakékoli množství dolarů a levně nakupovat cizí zboží.
Silný důkaz nových pořádků zazněl v Davosu: saudskoarabský ministr financí Mohammed Al -Jaddan učinil překvapivé prohlášení, že poprvé po 48 letech bude možné za jejich naftu platit jinou měnou, než americkým dolarem.
To je něco jiného, než dohoda Richarda Nixona s králem Faisalem roku 1971, že bude přijímat za naftu jen americké dolary výměnou za ochranu země před SSSR, Iránem a Irákem. Tato dohoda položila základ pro silný petrodolar, kontrolovaný USA.
Dnes Čína dováží ze Saudské Arábie 1,4 milionu barelů nafty denně (oproti minulému roku nárůst o 39%) a stala se tak jejím největším odběratelem. Proto také obě strany hledaly levnější alternativu k americkému dolaru. Velká investice Aramca do rafinerie v Číně tento vztah ještě prohloubí.
To ovšem není vše. V roce 2022 na summitu zemí BRICS v Pekingu oznámil Vladimír Putin plán na rozšíření Šanghajské organizace spolupráce (SCO) a vytvoření alternativy dolaru v mezinárodních platbách košem obsahujícím čínský RMB yuan, ruský rubl, indickou rupii, brazilský real a jihoafrický rand. Jen pro připomenutí, SCO je největší světová organizace, reprezentující 40% světové populace a 30% světového HDP. Tato nové měna jen dokresluje obrázek. Čína se navíc snaží přesunout obchodování s komoditami ze západních institucí, jako je London Metal Exchange a New York Mercantile Exchange.
Zapojily se dokonce i Evropané, když vytvořili speciální nástroj - INSTEX - bez dolarů a SWIFTU, aby mohli obejít americké sankce proti Iránu a poskytovat mu humanitární pomoc. Rusko vyjádřilo zájem o účast a v březnu 2020 tak poslalo Iránu léky proti covidu.
Rusko a Irán také plánují společné digitální žetony kryté zlatem, obchodníci s naftou již používají dirhamy Sjednocených arabských emirátů a také indická rupie již zaujala místo mezinárodní měny.
Souboj dále pokračuje: čínský přeshraniční platební systém CIPS uskutečňuje sice jen 15.000 transakcí denně (Západem favorizovaný CHIPS 250.000 denně), ale neustále roste a Rusko nabízí svůj vlastní systém, který dovoluje uživatelům vyhnout se SWIFTu.
Dokonce i švýcarská Bank for International Settlements - což byl Hitlerův bankéř - se zapojuje a vytváří likviditu v RMB yuanech, která by pomáhala centrálním bankám účastníků v krizových situacích. Centrální banky Chile, Hong Kongu, Indonézie , Malajsie a Singapuru se již připojily
Ve 21. století se měny - a to včetně dolaru - stávají stále více konkurenčními. Pokud bude nižší poptávka po dolarech, hodnota dolaru bude klesat a vše bude mnohem dražší. Ne náhle, ale postupně a financování deficitu bude mnohem dražší, nepředstavitelné, nemožné.
Není daleko představa dluhové krize USA, protože nikdo nebude chtít kupovat americké dluhopisy. Americký dolar se stane jednou měnou z mnoha. A pokud americký dolar ztratí lesk, stejně tak se ztratí americká síla.
Zabránit tomu znamená přijmout tvrdá opatření: strategicky vyprazdňovat účty našich nepřátel, tak jako to činíme podporou Ukrajiny. Ale mnohem obtížnější bude dát postupně do pořádku americké finance a uvědomit si, jak to ovlivní naše žití.

Převzato se svolením autora z webu www.viditelny-macek.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Dobrý den, pane Juchelko. Zajímá mě jedna věc. máte nějaký plán, jak zvýšit životní úroveň občanů ČR?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

11:24 Petr Dufek: Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

Hospodaření veřejných rozpočtů za rok 2023, které dnes představil statistický úřad, nevypadá příliš …