Miroslav Novák: Index spotřebitelských cen - červen

11. 7. 2019 19:11

Spotřebitelské ceny v červnu oproti květnu vzrostly o 0,2 % a v meziročním srovnání cenová dynamika zpomalila na 2,7 % z květnových 2,9 %.

Miroslav Novák: Index spotřebitelských cen - červen
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

K meziměsíčnímu růstu cen přispěly v červnu opět potraviny, i když zdaleka ne tak významně jako v květnu. Meziměsíčně dražší byly i dovolené a v segmentu bydlení nájemné a elektřina. Levnější byl naopak alkohol a oblečení s obuví.

V meziročním srovnání zůstaly v červnu i nadále hlavním zdrojem růstu cen náklady spojené s bydlením včetně energií, které přispívají zhruba z poloviny k celkovému růstu spotřebitelské inflace. Významně do celkové inflace v červnu přispívaly i potraviny a ze služeb například dovolené, stravování či finanční služby.

Domácí ekonomika sice v současnosti i nadále generuje proinflační rizika v podobě nízké nezaměstnanosti a rychlého růstu mezd, avšak bankovní rada ČNB bude ve srovnání s loňském výrazně opatrnější ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb. Květnové zvýšení úrokových sazeb ČNB bylo letos první a podle mě zároveň i poslední, a to přes skutečnost, že se červnový růst spotřebitelských cen nacházel o 0,3procentního bodu nad prognózou ČNB.

Ve druhé polovině letošního roku bude meziroční růst inflace velmi pozvolna zpomalovat a seshora sestupovat ke 2 %., tj. k inflačnímu cíli ČNB.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…