Miroslav Novák: Index spotřebitelských cen – duben 2019

14. 5. 2019 19:33

Svižný růst spotřebitelských cen pokračoval i na začátku 2. čtvrtletí, ačkoliv meziroční dynamika inflace v dubnu ve srovnání s březnem zpomalila. Spotřebitelské ceny v dubnu vzrostly oproti březnu o 0,1 % a v meziročním srovnání o 2,8 %. V březnu přitom činil meziroční růst spotřebitelských cen 3,0 %.

Miroslav Novák: Index spotřebitelských cen – duben 2019
Foto: pixabay.com
Popisek: Inflace - ilustrační foto

K meziměsíčnímu růstu inflace v dubnu přispěly především dražší pohonné hmoty a oblečení s obuví. Levnější byl naopak alkohol a v souhrnu i potraviny.

V meziročním srovnání zůstávají i nadále hlavním zdrojem růstu inflace náklady spojené s bydlením včetně energií, které přispívají více jak z poloviny k celkovému růstu spotřebitelské inflace. Kladně do celkové inflace v dubnu přispěly i potraviny, a to především zelenina a brambory. Meziročně podražily i položky v oddíle ostatní zboží a služby, v oddílu stravování a ubytování a také v segmentu dopravy. Meziročně levnější byl naopak alkohol a také oblečení a obuv.

Růst spotřebitelské inflace podle mě kulminoval již v březnu a přes 3 % se již letos s největší pravděpodobností nepodíváme. V nadcházejících měsících očekávám další zpomalení spotřebitelské inflace směrem k 2,5 %. A velmi pozvolné zpomalení inflace seshora ke 2 % očekávám i ve druhé polovině letošního roku.

Domácí ekonomika sice v současnosti i nadále generuje proinflační rizika v podobě nízké nezaměstnanosti a rychlého růstu mezd, avšak bankovní rada ČNB bude ve srovnání s loňskem výrazně opatrnější ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb. Květnové zvýšení úrokových sazeb ČNB bylo podle mě letos první a zároveň i poslední.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…