Miroslav Novák: Komentář k průmyslové produkci – červen 2020

06.08.2020 15:31

V červnu došlo k dalšímu oživení výrobní aktivity v průmyslu, když oproti květnu průmyslová produkce vzrostla o 13,4 %. V meziročním srovnání však byl pokles průmyslu dále dvouciferný, konkrétně o 11,9 %. Ukazuje se, že na návrat průmyslu na předkoronavirové hodnoty si budeme muset ještě počkat.

Miroslav Novák: Komentář k průmyslové produkci – červen 2020
Foto: red
Popisek: Akcenta
reklama

Oživení v červnu zaznamenaly všechna největší odvětví zpracovatelského průmyslu – produkce motorových vozidel, strojírenství, kovodělný průmysl, výroba elektrických zařízení i výroba počítačů. V meziročním srovnání samozřejmě produkce ve zmíněných odvětvích byla ještě v mínusu, avšak v kontextu předchozích měsíců již nebyly meziroční propady tak extrémní.

Velmi důležitou statistikou jsou kromě samotné produkce i nové zakázky, které lze považovat za nejlepší indikátor budoucí průmyslové produkce. Pozitivem je, že hodnota nových zakázek v červnu poklesla meziročně pouze o 3,4 % a konkrétně zahraniční zakázky poklesly jen o 0,1 %. Po dubnu a květnu, kdy byl patrný volný pád nových zakázek je údaj za červen poměrně nadějný. Výrazně oživily především zakázky u motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků. Ještě více než samotné červnové číslo však bude důležitější, zda zotavování poptávky (nové zakázky), bude pokračovat i v nadcházejících měsících. Dále je nutné vzít v úvahu, že část červnových zakázek představuje odloženou poptávku z měsíců březen až květen.

V letních měsících lze vzhledem k odeznění koronavirových omezení očekávat další meziměsíční nárůst průmyslové produkce. Meziročně však ještě průmysl zůstane v červených číslech. Na předkoronavirové úrovně se objem produkce do konce letošního roku již velmi pravděpodobně nedostane. Určitou šanci na rychlejší oživení domácího průmyslu dávají indexy podnikatelských nálad (např. PMI) ve velkých evropských zemích včetně Německa, ačkoliv tato tzv. měkká data není vhodné přeceňovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radek Sárközi: Navzdory doporučení MŠMT školy na slovní hodnocení nepřešly

21:37 Radek Sárközi: Navzdory doporučení MŠMT školy na slovní hodnocení nepřešly

Pedagogická komora, z. s., uspořádala ve své facebookové skupině Ředitelé škol sobě (PK) anketu.